Lupac: populație și statistici
Lupac are o populație de 2.429 (2026), pe o suprafață de 66,9 km², cu o densitate a populației de 36,3 loc./km². Se află pe locul 1.964 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.429
- 66,9 km²
- 36 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Caraș-Severin după populație: Lupac ocupă locul 24 (număr de localități: 77).
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 0,16 km în Lupac, față de o medie de 5,12 km în județul Caraș-Severin și 4,84 km la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 6,2 ‰ în Lupac, față de o medie de 18,9 ‰ în județul Caraș-Severin și 20,1 ‰ la nivel național.
Lupac: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 16).
Lupac în cifre
Unde se află Lupac?
Populația din Lupac în timp
Populația localității Lupac a fost de 2.665 în 2016 și de 2.429 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.583 |
| 2022 | 2.550 |
| 2023 | 2.516 |
| 2024 | 2.476 |
| 2025 | 2.451 |
| 2026 | 2.429 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.375.
- Densitatea populației sale este de 2,5 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Dognecea, la 5,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Reșița (populație: 76.155), la 7,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Lupac
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Lupac | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,8 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.046 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 6,2 ‰ | 18,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.151 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 1,2 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 3.148 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,2 ‰ | 12,2 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.514 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Lupac | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 0,16 km | 5,12 km | 7,67 km | pe locul 2.721 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 965 | 140.490 | 10.177.161 | pe locul 2.507 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 397,3 ‰ | 476,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.693 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 49,8 m² | 54,5 m² | 50,3 m² | pe locul 1.634 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,82 ‰ | 0,58 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.268 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Lupac | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 20,2 ‰ | 38,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.410 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,06 ‰ | 2,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.606 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Lupac | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 63 ‰ | 182 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.792 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,6% | 1,8% | 2,3% | pe locul 2.803 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Lupac | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,98 km | 3,18 km | 4,05 km | pe locul 661 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Lupac | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 1,92 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.917 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.714 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Lupac | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 23 ‰ | 122 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.138 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,1 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.258 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Lupac
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor21 · 19,6%
- Transport și depozitare18 · 16,8%
- Construcții16 · 15,0%
- Activități administrative și servicii de suport12 · 11,2%
- Industria prelucrătoare8 · 7,5%
- Hoteluri și restaurante8 · 7,5%
- Tranzacții imobiliare6 · 5,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice5 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte16 · 15,0%
- Construcții de clădiri15 · 14,0%
- Lucrări speciale de construcții15 · 14,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 12,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 12,1%
- Lucrări de geniu civil9 · 8,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi7 · 6,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație6 · 5,6%
- Tranzacții imobiliare6 · 5,6%
- Activități de închiriere și leasing6 · 5,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Lupac?
Populația localității Lupac este de 2.429 (2026), pe locul 1.964 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Lupac?
Lupac are o suprafață de 66,9 km², cu o densitate a populației de 36 loc./km².
Populația din Lupac crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Lupac a trecut de la 2.665 la 2.429, adică o variație de −8,9%.
Unde se află Lupac?
Lupac se află în județul Caraș-Severin. Latitudine 45,265, longitudine 21,813.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lupac?
În Lupac, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 0,16 km (2025), pe locul 2.721 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lupac?
În Lupac, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 6,2 ‰ (2025), pe locul 3.151 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Lupac?
Cele mai apropiate de Lupac sunt: Dognecea (5,5 km), Reșița (7,2 km), Ocna de Fier (9,2 km), Goruia (9,5 km), Doclin (12 km).