Sacu: populație și statistici
Sacu are o populație de 1.546 (2026), pe o suprafață de 60,8 km², cu o densitate a populației de 25,4 loc./km². Se află pe locul 2.692 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.546
- 60,8 km²
- 25 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Caraș-Severin după populație: Sacu ocupă locul 48 (număr de localități: 77).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 25,2 ‰ în Sacu, față de o medie de 14,1 ‰ în județul Caraș-Severin și 18,5 ‰ la nivel național.
Sacu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 28).
Sacu în cifre
Unde se află Sacu?
Populația din Sacu în timp
Populația localității Sacu a fost de 1.606 în 2016 și de 1.546 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.535 |
| 2022 | 1.516 |
| 2023 | 1.518 |
| 2024 | 1.527 |
| 2025 | 1.552 |
| 2026 | 1.546 |
Știați că?
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.517.
- Densitatea populației sale este de 3,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Constantin Daicoviciu (populație: 2.654), la 5,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sacu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sacu | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 25,2 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 420 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,3 ‰ | 18,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 677 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,1 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.450 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,5 ‰ | 12,2 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 937 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sacu | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,27 km | 5,12 km | 7,67 km | pe locul 1.692 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 669 | 140.490 | 10.177.161 | pe locul 2.965 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 432,7 ‰ | 476,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.248 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 59,4 m² | 54,5 m² | 50,3 m² | pe locul 683 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,65 ‰ | 0,58 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.409 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Sacu | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 34,3 ‰ | 38,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.209 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,88 ‰ | 2,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 540 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sacu | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 36 ‰ | 182 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.751 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,0% | 1,8% | 2,3% | pe locul 2.436 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Sacu | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 5,2 ‰ | 41,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.031 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Sacu | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 12,3 m³ | 38,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.256 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 6,14 km | 3,18 km | 4,05 km | pe locul 490 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Sacu | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,65 ‰ | 1,92 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.025 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,65 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 605 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Sacu | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 101 ‰ | 122 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.236 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,5 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 483 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sacu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor34 · 27,2%
- Transport și depozitare17 · 13,6%
- Construcții16 · 12,8%
- Activități administrative și servicii de suport12 · 9,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit11 · 8,8%
- Alte activități de servicii9 · 7,2%
- Industria prelucrătoare5 · 4,0%
- Hoteluri și restaurante5 · 4,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor28 · 22,4%
- Lucrări speciale de construcții16 · 12,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor16 · 12,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte16 · 12,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe10 · 8,0%
- Construcții de clădiri8 · 6,4%
- Lucrări de geniu civil7 · 5,6%
- Activități de închiriere și leasing6 · 4,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi5 · 4,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație5 · 4,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sacu?
Populația localității Sacu este de 1.546 (2026), pe locul 2.692 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sacu?
Sacu are o suprafață de 60,8 km², cu o densitate a populației de 25 loc./km².
Populația din Sacu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sacu a trecut de la 1.606 la 1.546, adică o variație de −3,7%.
Unde se află Sacu?
Sacu se află în județul Caraș-Severin. Latitudine 45,566, longitudine 22,130.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Sacu?
În Sacu, „Locuințe existente” se situează la 669 (2025), pe locul 2.965 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sacu?
În Sacu, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 25,2 ‰ (2025), pe locul 420 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Sacu?
Cele mai apropiate de Sacu sunt: Constantin Daicoviciu (5,6 km), Gavojdia (10 km), Copăcele (11 km), Criciova (11 km), Știuca (12 km).