Oțelu Roșu: populație și statistici
Oțelu Roșu are o populație de 11.409 (2026), pe o suprafață de 61,0 km², cu o densitate a populației de 187 loc./km². Se află pe locul 203 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 11.409
- 61,0 km²
- 187 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Caraș-Severin după populație: Oțelu Roșu ocupă locul 5 (număr de localități: 77).
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: 0,26 ‰ în Oțelu Roșu, față de o medie de 0,58 ‰ în județul Caraș-Severin și 3,20 ‰ la nivel național.
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor: 0,0 în Oțelu Roșu, față de o medie de 2,7 înnoptări în județul Caraș-Severin și 2,0 înnoptări la nivel național.
Oțelu Roșu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 194).
Oțelu Roșu în cifre
Unde se află Oțelu Roșu?
Populația din Oțelu Roșu în timp
Populația localității Oțelu Roșu a fost de 12.699 în 2016 și de 11.409 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 12.060 |
| 2022 | 11.902 |
| 2023 | 11.744 |
| 2024 | 11.584 |
| 2025 | 11.564 |
| 2026 | 11.409 |
Știați că?
- „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.546.
- Densitatea populației sale este de 2,1 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Glimboca, la 6,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Caransebeș (populație: 27.273), la 17 km distanță.
Toți indicatorii pentru Oțelu Roșu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Oțelu Roșu | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,1 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.032 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,3 ‰ | 18,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 399 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,0 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.024 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,5 ‰ | 12,2 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.038 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Oțelu Roșu | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,68 km | 5,12 km | 7,67 km | pe locul 2.312 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,61 ‰ | 0,71 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.048 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 4.597 | 140.490 | 10.177.161 | pe locul 232 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 402,9 ‰ | 476,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.644 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 59,4 m² | 54,5 m² | 50,3 m² | pe locul 683 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,26 ‰ | 0,58 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.805 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Oțelu Roșu | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 4,21 km | 3,67 km | 6,17 km | pe locul 718 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 329 m³ | 2.456 m³ | 325.688 m³ | pe locul 376 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Oțelu Roșu | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 42,4 ‰ | 38,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 753 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,45 ‰ | 2,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.295 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Oțelu Roșu | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 139 ‰ | 182 ‰ | 71 ‰ | pe locul 655 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 1,8% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Oțelu Roșu | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 2,7 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 16 ‰ | 955 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.122 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 7,5 ‰ | 41,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 888 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Oțelu Roșu | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 27,1 m³ | 38,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.333 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,97 km | 3,18 km | 4,05 km | pe locul 1.344 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Oțelu Roșu | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,84 ‰ | 1,92 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 265 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,61 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 732 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,88 ‰ | 0,89 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 332 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Oțelu Roșu | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 153 ‰ | 122 ‰ | 91 ‰ | pe locul 314 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,6 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.202 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Oțelu Roșu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor257 · 22,2%
- Transport și depozitare153 · 13,2%
- Industria prelucrătoare111 · 9,6%
- Activități administrative și servicii de suport108 · 9,3%
- Hoteluri și restaurante94 · 8,1%
- Construcții87 · 7,5%
- Alte activități de servicii72 · 6,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice63 · 5,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor194 · 16,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte124 · 10,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor107 · 9,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație87 · 7,5%
- Lucrări speciale de construcții78 · 6,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi68 · 5,9%
- Construcții de clădiri64 · 5,5%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi59 · 5,1%
- Tranzacții imobiliare46 · 4,0%
- Lucrări de geniu civil44 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Oțelu Roșu?
Populația localității Oțelu Roșu este de 11.409 (2026), pe locul 203 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Oțelu Roșu?
Oțelu Roșu are o suprafață de 61,0 km², cu o densitate a populației de 187 loc./km².
Populația din Oțelu Roșu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Oțelu Roșu a trecut de la 12.699 la 11.409, adică o variație de −10,2%.
Unde se află Oțelu Roșu?
Oțelu Roșu se află în județul Caraș-Severin. Latitudine 45,533, longitudine 22,367.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Oțelu Roșu?
În Oțelu Roșu, „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori” se situează la 0,26 ‰ (2025), pe locul 1.805 dintre localități (1.926 în total); mediana națională este 1,30 ‰.
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor: care este valoarea pentru Oțelu Roșu?
În Oțelu Roșu, „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor” se situează la 0,0 înnoptări (2025), pe locul 1.070 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 0,4 înnoptări.
Care localități se învecinează cu Oțelu Roșu?
Cele mai apropiate de Oțelu Roșu sunt: Glimboca (6,7 km), Obreja (9,4 km), Rusca Montană (10,0 km), Marga (12 km), Turnu Ruieni (16 km).