Măureni: populație și statistici
Măureni are o populație de 2.931 (2026), pe o suprafață de 90,0 km², cu o densitate a populației de 32,6 loc./km². Se află pe locul 1.635 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: −0,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.931
- 90,0 km²
- 33 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Caraș-Severin după populație: Măureni ocupă locul 15 (număr de localități: 77).
Locuințe la 1 000 de locuitori: 334,7 ‰ în Măureni, față de o medie de 476,7 ‰ în județul Caraș-Severin și 470,2 ‰ la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 11,3 ‰ în Măureni, față de o medie de 5,1 ‰ în județul Caraș-Severin și 6,7 ‰ la nivel național.
Măureni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 30).
Măureni în cifre
Unde se află Măureni?
localități vecine
- Gătaia6,2 km · 6.413
- Berzovia8,0 km · 3.737
- Tormac8,1 km · 2.888
- Nițchidorf13 km · 1.652
- Birda13 km · 2.089
- Ramna15 km · 1.502
- Vermeș15 km · 1.401
- Voiteg18 km · 2.373
Toate localitățile din județul Caraș-Severin
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Măureni în timp
Populația localității Măureni a fost de 2.941 în 2016 și de 2.931 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.946 |
| 2022 | 2.947 |
| 2023 | 2.937 |
| 2024 | 2.919 |
| 2025 | 2.922 |
| 2026 | 2.931 |
Știați că?
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.605.
- Densitatea populației sale este de 2,8 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Gătaia (populație: 6.413), la 6,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Măureni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Măureni | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,1 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.017 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,1 ‰ | 18,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.354 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 241 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,6 ‰ | 12,2 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.641 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Măureni | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,76 km | 5,12 km | 7,67 km | pe locul 946 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,36 ‰ | 0,71 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.334 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 981 | 140.490 | 10.177.161 | pe locul 2.478 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 334,7 ‰ | 476,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.072 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 57,5 m² | 54,5 m² | 50,3 m² | pe locul 821 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Măureni | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 22,9 ‰ | 38,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.158 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,36 ‰ | 2,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.266 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Măureni | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 57 ‰ | 182 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.974 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,0% | 1,8% | 2,3% | pe locul 1.732 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Măureni | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 3,4 ‰ | 41,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.183 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Măureni | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 30,4 m³ | 38,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.117 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 9,35 km | 3,18 km | 4,05 km | pe locul 210 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Măureni | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,34 ‰ | 1,92 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.242 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,34 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.097 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Măureni | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 133 ‰ | 122 ‰ | 91 ‰ | pe locul 509 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,4 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.642 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Măureni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor43 · 17,8%
- Construcții29 · 12,0%
- Transport și depozitare26 · 10,7%
- Activități administrative și servicii de suport24 · 9,9%
- Industria prelucrătoare21 · 8,7%
- Hoteluri și restaurante16 · 6,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice16 · 6,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit15 · 6,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor30 · 12,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor30 · 12,4%
- Lucrări speciale de construcții26 · 10,7%
- Construcții de clădiri24 · 9,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte18 · 7,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi15 · 6,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație15 · 6,2%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi15 · 6,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe13 · 5,4%
- Tranzacții imobiliare11 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Măureni?
Populația localității Măureni este de 2.931 (2026), pe locul 1.635 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Măureni?
Măureni are o suprafață de 90,0 km², cu o densitate a populației de 33 loc./km².
Populația din Măureni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Măureni a trecut de la 2.941 la 2.931, adică o variație de −0,3%.
Unde se află Măureni?
Măureni se află în județul Caraș-Severin. Latitudine 45,453, longitudine 21,507.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Măureni?
În Măureni, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 334,7 ‰ (2025), pe locul 3.072 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Măureni?
În Măureni, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 11,3 ‰ (2025), pe locul 241 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Măureni?
Cele mai apropiate de Măureni sunt: Gătaia (6,2 km), Berzovia (8,0 km), Tormac (8,1 km), Nițchidorf (13 km), Birda (13 km).