Luncavița (Caraș-Severin): populație și statistici
Luncavița are o populație de 2.079 (2026), pe o suprafață de 51,5 km², cu o densitate a populației de 40,4 loc./km². Se află pe locul 2.275 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −14,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.079
- 51,5 km²
- 40 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Caraș-Severin după populație: Luncavița ocupă locul 32 (număr de localități: 77).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 25 ‰ în Luncavița, față de o medie de 182 ‰ în județul Caraș-Severin și 252 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 4,23 km în Luncavița, față de o medie de 5,12 km în județul Caraș-Severin și 4,84 km la nivel național.
Luncavița: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 18).
Luncavița în cifre
Unde se află Luncavița?
Populația din Luncavița în timp
Populația localității Luncavița a fost de 2.441 în 2016 și de 2.079 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.235 |
| 2022 | 2.199 |
| 2023 | 2.172 |
| 2024 | 2.116 |
| 2025 | 2.097 |
| 2026 | 2.079 |
Știați că?
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.211.
- Densitatea populației sale este de 2,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Teregova (populație: 3.600), la 7,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Luncavița
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Luncavița | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,0 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.466 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,4 ‰ | 18,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.298 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,8 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.133 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,0 ‰ | 12,2 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.570 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Luncavița | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,23 km | 5,12 km | 7,67 km | pe locul 2.200 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 965 | 140.490 | 10.177.161 | pe locul 2.507 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 464,2 ‰ | 476,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.843 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,4 m² | 54,5 m² | 50,3 m² | pe locul 1.810 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Luncavița | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 20,2 ‰ | 38,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.410 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,92 ‰ | 2,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.730 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Luncavița | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 25 ‰ | 182 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.044 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,0% | 1,8% | 2,3% | pe locul 2.436 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Luncavița | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 2,7 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 77 ‰ | 955 ‰ | 200 ‰ | pe locul 869 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 10,6 ‰ | 41,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 728 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Luncavița | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,23 km | 3,18 km | 4,05 km | pe locul 801 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Luncavița | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,48 ‰ | 1,92 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.581 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,48 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.284 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Luncavița | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 80 ‰ | 122 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.037 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,8 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 924 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Luncavița
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor25 · 27,8%
- Industria prelucrătoare15 · 16,7%
- Transport și depozitare11 · 12,2%
- Hoteluri și restaurante10 · 11,1%
- Construcții7 · 7,8%
- Activități administrative și servicii de suport5 · 5,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice4 · 4,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit3 · 3,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 20,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor11 · 12,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte10 · 11,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 8,9%
- Fabricarea articolelor de îmbrăcăminte7 · 7,8%
- Lucrări speciale de construcții7 · 7,8%
- Construcții de clădiri6 · 6,7%
- Lucrări de geniu civil4 · 4,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi4 · 4,4%
- Hoteluri și alte facilități de cazare4 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Luncavița?
Populația localității Luncavița este de 2.079 (2026), pe locul 2.275 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Luncavița?
Luncavița are o suprafață de 51,5 km², cu o densitate a populației de 40 loc./km².
Populația din Luncavița crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Luncavița a trecut de la 2.441 la 2.079, adică o variație de −14,8%.
Unde se află Luncavița?
Luncavița se află în județul Caraș-Severin. Latitudine 45,111, longitudine 22,234.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Luncavița?
În Luncavița, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 25 ‰ (2024), pe locul 3.044 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Luncavița?
În Luncavița, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 4,23 km (2025), pe locul 2.200 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Care localități se învecinează cu Luncavița?
Cele mai apropiate de Luncavița sunt: Teregova (7,4 km), Domașnea (8,3 km), Mehadica (8,3 km), Cornea (11 km), Lăpușnicel (13 km).