Marga: populație și statistici
Marga are o populație de 1.000 (2026), pe o suprafață de 54,2 km², cu o densitate a populației de 18,5 loc./km². Se află pe locul 3.053 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.000
- 54,2 km²
- 18 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Caraș-Severin după populație: Marga ocupă locul 69 (număr de localități: 77).
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 17,10 km în Marga, față de o medie de 3,18 km în județul Caraș-Severin și 3,05 km la nivel național.
Marga: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 20).
Marga în cifre
Unde se află Marga?
Populația din Marga în timp
Populația localității Marga a fost de 1.095 în 2016 și de 1.000 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.033 |
| 2022 | 1.019 |
| 2023 | 999 |
| 2024 | 1.016 |
| 2025 | 1.024 |
| 2026 | 1.000 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Caraș-Severin pentru „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.585.
- Densitatea populației sale este de 4,9 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Băuțar (populație: 2.229), la 6,1 km distanță.
Toți indicatorii pentru Marga
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Marga | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,0 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.256 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 30,0 ‰ | 18,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 79 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,0 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.024 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,0 ‰ | 12,2 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.295 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Marga | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 15,60 km | 5,12 km | 7,67 km | pe locul 324 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,00 ‰ | 0,71 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.633 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 437 | 140.490 | 10.177.161 | pe locul 3.151 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 437,0 ‰ | 476,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.197 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 65,5 m² | 54,5 m² | 50,3 m² | pe locul 304 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Marga | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 13,60 km | 3,67 km | 6,17 km | pe locul 84 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 291 m³ | 2.456 m³ | 325.688 m³ | pe locul 454 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Marga | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 55,0 ‰ | 38,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 366 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,00 ‰ | 2,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 502 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Marga | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 44 ‰ | 182 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.455 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,0% | 1,8% | 2,3% | pe locul 1.732 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Marga | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 2,7 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 77 ‰ | 955 ‰ | 200 ‰ | pe locul 869 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 21,0 ‰ | 41,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 461 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Marga | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 45,0 m³ | 38,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 520 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 17,10 km | 3,18 km | 4,05 km | pe locul 26 din 1.695 |
Educație
| Indicator | Marga | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 68 ‰ | 122 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.530 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 10,0 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 113 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Marga
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor26 · 21,7%
- Transport și depozitare20 · 16,7%
- Industria prelucrătoare16 · 13,3%
- Hoteluri și restaurante14 · 11,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit10 · 8,3%
- Activități administrative și servicii de suport10 · 8,3%
- Construcții6 · 5,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice5 · 4,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 16,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 15,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte17 · 14,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație12 · 10,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi10 · 8,3%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)8 · 6,7%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe5 · 4,2%
- Silvicultură și exploatare forestieră5 · 4,2%
- Fabricarea produselor alimentare5 · 4,2%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi5 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Marga?
Populația localității Marga este de 1.000 (2026), pe locul 3.053 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Marga?
Marga are o suprafață de 54,2 km², cu o densitate a populației de 18 loc./km².
Populația din Marga crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Marga a trecut de la 1.095 la 1.000, adică o variație de −8,7%.
Unde se află Marga?
Marga se află în județul Caraș-Severin. Latitudine 45,503, longitudine 22,520.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Marga?
În Marga, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 17,10 km (2025), pe locul 26 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Marga?
În Marga, „Locuințe existente” se situează la 437 (2025), pe locul 3.151 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Care localități se învecinează cu Marga?
Cele mai apropiate de Marga sunt: Băuțar (6,1 km), Zăvoi (12 km), Oțelu Roșu (12 km), Rusca Montană (16 km), Glimboca (17 km).