Iablanița: populație și statistici
Iablanița are o populație de 1.933 (2026), pe o suprafață de 118,8 km², cu o densitate a populației de 16,3 loc./km². Se află pe locul 2.382 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.933
- 118,8 km²
- 16 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Caraș-Severin după populație: Iablanița ocupă locul 37 (număr de localități: 77).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 45 ‰ în Iablanița, față de o medie de 122 ‰ în județul Caraș-Severin și 163 ‰ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 26,9 ‰ în Iablanița, față de o medie de 18,9 ‰ în județul Caraș-Severin și 20,1 ‰ la nivel național.
Iablanița: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 39).
Iablanița în cifre
Unde se află Iablanița?
Populația din Iablanița în timp
Populația localității Iablanița a fost de 2.144 în 2016 și de 1.933 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.010 |
| 2022 | 2.006 |
| 2023 | 1.992 |
| 2024 | 1.995 |
| 2025 | 1.988 |
| 2026 | 1.933 |
Știați că?
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 16.641.
- Densitatea populației sale este de 5,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Mehadia (populație: 3.862), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Iablanița
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Iablanița | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,9 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.668 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 26,9 ‰ | 18,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 162 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 3,6 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.951 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,6 ‰ | 12,2 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 589 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Iablanița | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,64 km | 5,12 km | 7,67 km | pe locul 1.884 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.060 | 140.490 | 10.177.161 | pe locul 2.325 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 548,4 ‰ | 476,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 931 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 49,2 m² | 54,5 m² | 50,3 m² | pe locul 1.707 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Iablanița | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 46,6 ‰ | 38,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 600 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,07 ‰ | 2,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.600 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Iablanița | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 78 ‰ | 182 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.421 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,9% | 1,8% | 2,3% | pe locul 1.276 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Iablanița | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 2,7 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 59 ‰ | 955 ‰ | 200 ‰ | pe locul 917 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 3,1 ‰ | 41,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.210 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Iablanița | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 45,5 m³ | 38,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 506 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,50 km | 3,18 km | 4,05 km | pe locul 752 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Iablanița | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,52 ‰ | 1,92 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.416 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,52 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.069 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Iablanița | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 45 ‰ | 122 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.016 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,2 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 793 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Iablanița
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor57 · 29,5%
- Transport și depozitare39 · 20,2%
- Industria prelucrătoare32 · 16,6%
- Activități administrative și servicii de suport15 · 7,8%
- Construcții11 · 5,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit8 · 4,1%
- Hoteluri și restaurante8 · 4,1%
- Tranzacții imobiliare5 · 2,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor39 · 20,2%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor28 · 14,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi25 · 13,0%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)24 · 12,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte24 · 12,4%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi11 · 5,7%
- Lucrări speciale de construcții10 · 5,2%
- Construcții de clădiri9 · 4,7%
- Lucrări de geniu civil9 · 4,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Iablanița?
Populația localității Iablanița este de 1.933 (2026), pe locul 2.382 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Iablanița?
Iablanița are o suprafață de 118,8 km², cu o densitate a populației de 16 loc./km².
Populația din Iablanița crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Iablanița a trecut de la 2.144 la 1.933, adică o variație de −9,8%.
Unde se află Iablanița?
Iablanița se află în județul Caraș-Severin. Latitudine 44,929, longitudine 22,262.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Iablanița?
În Iablanița, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 45 ‰ (2025), pe locul 3.016 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Iablanița?
În Iablanița, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 26,9 ‰ (2025), pe locul 162 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Iablanița?
Cele mai apropiate de Iablanița sunt: Mehadia (10 km), Lăpușnicel (11 km), Mehadica (12 km), Cornea (13 km), Prigor (13 km).