Vermeș: populație și statistici
Vermeș are o populație de 1.401 (2026), pe o suprafață de 114,4 km², cu o densitate a populației de 12,3 loc./km². Se află pe locul 2.810 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.401
- 114,4 km²
- 12 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Caraș-Severin după populație: Vermeș ocupă locul 55 (număr de localități: 77).
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: 7 ‰ în Vermeș, față de o medie de 955 ‰ în județul Caraș-Severin și 930 ‰ la nivel național.
Vermeș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 7).
Vermeș în cifre
Unde se află Vermeș?
Populația din Vermeș în timp
Populația localității Vermeș a fost de 1.535 în 2016 și de 1.401 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.489 |
| 2022 | 1.468 |
| 2023 | 1.452 |
| 2024 | 1.438 |
| 2025 | 1.396 |
| 2026 | 1.401 |
Știați că?
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 16.017.
- Densitatea populației sale este de 7,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Ramna, la 6,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Darova (populație: 3.362), la 8,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vermeș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vermeș | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 27,1 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 328 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,0 ‰ | 18,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 922 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,3 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 629 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,3 ‰ | 12,2 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.225 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vermeș | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,57 km | 5,12 km | 7,67 km | pe locul 1.171 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,71 ‰ | 0,71 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.934 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 666 | 140.490 | 10.177.161 | pe locul 2.968 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 475,4 ‰ | 476,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.707 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 67,1 m² | 54,5 m² | 50,3 m² | pe locul 253 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Vermeș | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 17,8 ‰ | 38,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.609 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,71 ‰ | 2,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.772 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vermeș | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 59 ‰ | 182 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.910 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,3% | 1,8% | 2,3% | pe locul 1.123 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Vermeș | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 2,7 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 7 ‰ | 955 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.183 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 7,1 ‰ | 41,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 911 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Vermeș | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 20,7 m³ | 38,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.754 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Vermeș | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,71 ‰ | 1,92 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 860 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,71 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 451 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,71 ‰ | 0,89 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 539 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vermeș | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 85 ‰ | 122 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.829 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 7,1 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 366 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vermeș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor10 · 18,9%
- Construcții6 · 11,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit5 · 9,4%
- Transport și depozitare5 · 9,4%
- Industria prelucrătoare4 · 7,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice4 · 7,5%
- Activități administrative și servicii de suport4 · 7,5%
- Alte activități de servicii4 · 7,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor7 · 13,2%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor7 · 13,2%
- Lucrări speciale de construcții5 · 9,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi5 · 9,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe4 · 7,5%
- Construcții de clădiri4 · 7,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte3 · 5,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație3 · 5,7%
- Publicitate și activități de studiere a pieței3 · 5,7%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră3 · 5,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vermeș?
Populația localității Vermeș este de 1.401 (2026), pe locul 2.810 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vermeș?
Vermeș are o suprafață de 114,4 km², cu o densitate a populației de 12 loc./km².
Populația din Vermeș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vermeș a trecut de la 1.535 la 1.401, adică o variație de −8,7%.
Unde se află Vermeș?
Vermeș se află în județul Caraș-Severin. Latitudine 45,530, longitudine 21,671.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vermeș?
În Vermeș, „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori” se situează la 7 ‰ (2025), pe locul 1.183 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 200 ‰.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Vermeș?
În Vermeș, „Locuințe existente” se situează la 666 (2025), pe locul 2.968 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Care localități se învecinează cu Vermeș?
Cele mai apropiate de Vermeș sunt: Ramna (6,6 km), Darova (8,7 km), Nițchidorf (11 km), Tormac (14 km), Buziaș (14 km).