Băuțar: populație și statistici
Băuțar are o populație de 2.229 (2026), pe o suprafață de 188,9 km², cu o densitate a populației de 11,8 loc./km². Se află pe locul 2.138 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −13,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.229
- 188,9 km²
- 12 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Caraș-Severin după populație: Băuțar ocupă locul 28 (număr de localități: 77).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 9,0 în Băuțar, față de o medie de 3,8 la 10 000 loc. în județul Caraș-Severin și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,45 ‰ în Băuțar, față de o medie de 0,71 ‰ în județul Caraș-Severin și 1,87 ‰ la nivel național.
Băuțar: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 44).
Băuțar în cifre
Unde se află Băuțar?
Populația din Băuțar în timp
Populația localității Băuțar a fost de 2.573 în 2016 și de 2.229 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.378 |
| 2022 | 2.359 |
| 2023 | 2.321 |
| 2024 | 2.296 |
| 2025 | 2.266 |
| 2026 | 2.229 |
Știați că?
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 26.462.
- Densitatea populației sale este de 7,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Marga, la 6,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Zăvoi (populație: 3.780), la 13 km distanță.
Toți indicatorii pentru Băuțar
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Băuțar | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,9 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.068 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,8 ‰ | 18,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.168 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,9 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.547 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,5 ‰ | 12,2 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 604 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Băuțar | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,45 ‰ | 0,71 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.198 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.030 | 140.490 | 10.177.161 | pe locul 2.386 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 462,1 ‰ | 476,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.864 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 65,4 m² | 54,5 m² | 50,3 m² | pe locul 308 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Băuțar | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 36,3 ‰ | 38,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.057 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,79 ‰ | 2,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.862 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Băuțar | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 86 ‰ | 182 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.242 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,5% | 1,8% | 2,3% | pe locul 2.069 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Băuțar | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 2,7 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 31 ‰ | 955 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.034 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 13,5 ‰ | 41,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 616 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Băuțar | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 1,92 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.709 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.452 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Băuțar | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 66 ‰ | 122 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.582 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 9,0 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 175 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Băuțar
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Transport și depozitare55 · 29,1%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor38 · 20,1%
- Industria prelucrătoare20 · 10,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit18 · 9,5%
- Construcții17 · 9,0%
- Activități administrative și servicii de suport17 · 9,0%
- Hoteluri și restaurante9 · 4,8%
- Tranzacții imobiliare4 · 2,1%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte44 · 23,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi30 · 15,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor26 · 13,8%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 11,6%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)17 · 9,0%
- Silvicultură și exploatare forestieră16 · 8,5%
- Lucrări speciale de construcții15 · 7,9%
- Construcții de clădiri11 · 5,8%
- Lucrări de geniu civil8 · 4,2%
- Activități de închiriere și leasing8 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Băuțar?
Populația localității Băuțar este de 2.229 (2026), pe locul 2.138 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Băuțar?
Băuțar are o suprafață de 188,9 km², cu o densitate a populației de 12 loc./km².
Populația din Băuțar crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Băuțar a trecut de la 2.573 la 2.229, adică o variație de −13,4%.
Unde se află Băuțar?
Băuțar se află în județul Caraș-Severin. Latitudine 45,499, longitudine 22,599.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Băuțar?
În Băuțar, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 9,0 la 10 000 loc. (2025), pe locul 175 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Băuțar?
În Băuțar, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,45 ‰ (2025), pe locul 2.198 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Băuțar?
Cele mai apropiate de Băuțar sunt: Marga (6,1 km), Sarmizegetusa (12 km), Zăvoi (13 km), Răchitova (15 km), Lunca Cernii de Jos (16 km).