Gârnic: populație și statistici
Gârnic are o populație de 1.203 (2026), pe o suprafață de 46,4 km², cu o densitate a populației de 25,9 loc./km². Se află pe locul 2.941 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −16,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.203
- 46,4 km²
- 26 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Caraș-Severin după populație: Gârnic ocupă locul 61 (număr de localități: 77).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 93,4 m² în Gârnic, față de o medie de 54,5 m² în județul Caraș-Severin și 51,1 m² la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 24 ‰ în Gârnic, față de o medie de 122 ‰ în județul Caraș-Severin și 163 ‰ la nivel național.
Gârnic: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Restaurante și alte activități de alimentație (număr de societăți: 7).
Gârnic în cifre
Unde se află Gârnic?
Populația din Gârnic în timp
Populația localității Gârnic a fost de 1.447 în 2016 și de 1.203 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.317 |
| 2022 | 1.291 |
| 2023 | 1.273 |
| 2024 | 1.242 |
| 2025 | 1.227 |
| 2026 | 1.203 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Caraș-Severin pentru „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.503.
- Densitatea populației sale este de 3,5 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sichevița (populație: 1.938), la 5,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Gârnic
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gârnic | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,3 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.003 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,0 ‰ | 18,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 922 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 3,3 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 3.004 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,5 ‰ | 12,2 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.719 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gârnic | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 15,79 km | 5,12 km | 7,67 km | pe locul 309 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 547 | 140.490 | 10.177.161 | pe locul 3.092 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 454,7 ‰ | 476,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.962 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 93,4 m² | 54,5 m² | 50,3 m² | pe locul 9 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Gârnic | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 17,5 ‰ | 38,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.641 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,49 ‰ | 2,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.260 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gârnic | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 74 ‰ | 182 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.498 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,2% | 1,8% | 2,3% | pe locul 2.276 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Gârnic | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 2,7 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 74 ‰ | 955 ‰ | 200 ‰ | pe locul 879 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 10,0 ‰ | 41,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 760 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Gârnic | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 10,0 m³ | 38,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.374 din 2.656 |
Educație
| Indicator | Gârnic | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 24 ‰ | 122 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.133 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 8,3 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 223 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gârnic
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Hoteluri și restaurante9 · 18,4%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor7 · 14,3%
- Transport și depozitare7 · 14,3%
- Arte, spectacole și activități recreative6 · 12,2%
- Activități administrative și servicii de suport5 · 10,2%
- Industria prelucrătoare4 · 8,2%
- Construcții4 · 8,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit3 · 6,1%
Cele mai frecvente activități
- Restaurante și alte activități de alimentație7 · 14,3%
- Hoteluri și alte facilități de cazare6 · 12,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte5 · 10,2%
- Activități sportive, de agrement și recreative5 · 10,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor4 · 8,2%
- Lucrări speciale de construcții3 · 6,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor3 · 6,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi3 · 6,1%
- Activități de închiriere și leasing3 · 6,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gârnic?
Populația localității Gârnic este de 1.203 (2026), pe locul 2.941 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gârnic?
Gârnic are o suprafață de 46,4 km², cu o densitate a populației de 26 loc./km².
Populația din Gârnic crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gârnic a trecut de la 1.447 la 1.203, adică o variație de −16,9%.
Unde se află Gârnic?
Gârnic se află în județul Caraș-Severin. Latitudine 44,750, longitudine 21,792.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Gârnic?
În Gârnic, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 93,4 m² (2025), pe locul 9 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gârnic?
În Gârnic, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 24 ‰ (2025), pe locul 3.133 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Gârnic?
Cele mai apropiate de Gârnic sunt: Sichevița (5,5 km), Șopotu Nou (7,5 km), Moldova Nouă (10 km), Cărbunari (11 km), Coronini (12 km).