Gălbinași (Buzău): populație și statistici
Gălbinași are o populație de 4.351 (2026), pe o suprafață de 76,8 km², cu o densitate a populației de 56,6 loc./km². Se află pe locul 939 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +2,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.351
- 76,8 km²
- 57 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Buzău după populație: Gălbinași ocupă locul 23 (număr de localități: 87).
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: 2,8 ‰ în Gălbinași, față de o medie de 16,7 ‰ în județul Buzău și 29,5 ‰ la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 4,37 ‰ în Gălbinași, față de o medie de 2,92 ‰ în județul Buzău și 3,92 ‰ la nivel național.
Gălbinași: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 85).
Gălbinași în cifre
Unde se află Gălbinași?
Populația din Gălbinași în timp
Populația localității Gălbinași a fost de 4.267 în 2016 și de 4.351 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.283 |
| 2022 | 4.288 |
| 2023 | 4.310 |
| 2024 | 4.338 |
| 2025 | 4.375 |
| 2026 | 4.351 |
Știați că?
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.763.
- Cea mai apropiată localitate este Țintești, la 4,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Vadu Pașii (populație: 10.247), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Gălbinași
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gălbinași | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,3 ‰ | 15,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 988 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,5 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.739 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,2 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.942 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,4 ‰ | 13,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 964 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gălbinași | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,60 km | 7,19 km | 7,67 km | pe locul 1.607 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,22 ‰ | 1,70 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 500 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.767 | 213.362 | 10.177.161 | pe locul 1.179 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 406,1 ‰ | 494,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.599 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 57,0 m² | 51,0 m² | 50,3 m² | pe locul 870 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,30 ‰ | 1,38 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 550 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Gălbinași | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,96 km | 3,29 km | 6,17 km | pe locul 409 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 274 m³ | 5.138 m³ | 325.688 m³ | pe locul 500 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Gălbinași | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 46,2 ‰ | 43,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 623 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,37 ‰ | 2,92 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 405 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gălbinași | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 90 ‰ | 205 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.169 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,1% | 2,1% | 2,3% | pe locul 2.352 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Gălbinași | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 59 ‰ | 414 ‰ | 200 ‰ | pe locul 917 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 2,8 ‰ | 16,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.233 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Gălbinași | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 28,0 m³ | 33,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.267 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,16 km | 2,75 km | 4,05 km | pe locul 817 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Gălbinași | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.666 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 0,47 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.395 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,23 ‰ | 0,73 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.902 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Gălbinași | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 84 ‰ | 137 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.875 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,3 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.418 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gălbinași
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor113 · 24,3%
- Transport și depozitare67 · 14,4%
- Construcții58 · 12,5%
- Activități administrative și servicii de suport43 · 9,2%
- Industria prelucrătoare42 · 9,0%
- Hoteluri și restaurante28 · 6,0%
- Alte activități de servicii28 · 6,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice23 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor85 · 18,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor59 · 12,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte54 · 11,6%
- Lucrări speciale de construcții52 · 11,2%
- Construcții de clădiri41 · 8,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi29 · 6,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație27 · 5,8%
- Lucrări de geniu civil26 · 5,6%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi22 · 4,7%
- Activități de închiriere și leasing14 · 3,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gălbinași?
Populația localității Gălbinași este de 4.351 (2026), pe locul 939 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gălbinași?
Gălbinași are o suprafață de 76,8 km², cu o densitate a populației de 57 loc./km².
Populația din Gălbinași crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gălbinași a trecut de la 4.267 la 4.351, adică o variație de +2,0%.
Unde se află Gălbinași?
Gălbinași se află în județul Buzău. Latitudine 45,075, longitudine 26,925.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gălbinași?
În Gălbinași, „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori” se situează la 2,8 ‰ (2025), pe locul 1.233 dintre localități (1.362 în total); mediana națională este 11,8 ‰.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gălbinași?
În Gălbinași, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 4,37 ‰ (2026), pe locul 405 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Gălbinași?
Cele mai apropiate de Gălbinași sunt: Țintești (4,7 km), Săgeata (5,4 km), Vadu Pașii (10 km), Smeeni (11 km), Cilibia (11 km).