Cislău: populație și statistici
Cislău are o populație de 4.592 (2026), pe o suprafață de 62,0 km², cu o densitate a populației de 74,1 loc./km². Se află pe locul 869 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.592
- 62,0 km²
- 74 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Buzău după populație: Cislău ocupă locul 21 (număr de localități: 87).
Medici la 1 000 de locuitori: 0,22 ‰ în Cislău, față de o medie de 1,59 ‰ în județul Buzău și 3,53 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 1,18 km în Cislău, față de o medie de 2,75 km în județul Buzău și 3,05 km la nivel național.
Cislău: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 62).
Cislău în cifre
Unde se află Cislău?
localități vecine
- Calvini5,2 km · 4.707
- Pănătău7,5 km · 1.997
- Pătârlagele7,7 km · 6.952
- Viperești8,0 km · 3.316
- Salcia8,2 km · 878
- Cătina11 km · 2.131
- Lapoș11 km · 975
- Chiojdeanca12 km · 1.437
Toate localitățile din județul Buzău
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Cislău în timp
Populația localității Cislău a fost de 4.775 în 2016 și de 4.592 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.624 |
| 2022 | 4.602 |
| 2023 | 4.630 |
| 2024 | 4.586 |
| 2025 | 4.599 |
| 2026 | 4.592 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.682.
- Cea mai apropiată localitate este Calvini, la 5,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Pătârlagele (populație: 6.952), la 7,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Cislău
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cislău | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,3 ‰ | 15,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 863 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,1 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.354 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,7 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 812 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,7 ‰ | 13,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.384 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cislău | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,51 km | 7,19 km | 7,67 km | pe locul 1.183 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,83 ‰ | 1,70 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 612 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.063 | 213.362 | 10.177.161 | pe locul 891 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 449,3 ‰ | 494,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.027 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,3 m² | 51,0 m² | 50,3 m² | pe locul 1.817 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,52 ‰ | 1,38 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 844 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Cislău | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 29,8 ‰ | 43,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.547 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,05 ‰ | 2,92 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 904 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cislău | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 68 ‰ | 205 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.639 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,4% | 2,1% | 2,3% | pe locul 1.101 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Cislău | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,4 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 582 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 275 ‰ | 414 ‰ | 200 ‰ | pe locul 546 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 12,2 ‰ | 16,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 668 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Cislău | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 18,9 m³ | 33,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.859 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,18 km | 2,75 km | 4,05 km | pe locul 1.515 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Cislău | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,22 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.669 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,22 ‰ | 0,47 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.606 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,65 ‰ | 0,73 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 654 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Cislău | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 89 ‰ | 137 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.652 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,2 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.489 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Cislău
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor79 · 23,0%
- Transport și depozitare49 · 14,2%
- Construcții41 · 11,9%
- Industria prelucrătoare31 · 9,0%
- Hoteluri și restaurante25 · 7,3%
- Activități administrative și servicii de suport24 · 7,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice20 · 5,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit13 · 3,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor62 · 18,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor49 · 14,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte42 · 12,2%
- Lucrări speciale de construcții39 · 11,3%
- Construcții de clădiri28 · 8,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație24 · 7,0%
- Lucrări de geniu civil19 · 5,5%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi17 · 4,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi16 · 4,7%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)14 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Cislău?
Populația localității Cislău este de 4.592 (2026), pe locul 869 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cislău?
Cislău are o suprafață de 62,0 km², cu o densitate a populației de 74 loc./km².
Populația din Cislău crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cislău a trecut de la 4.775 la 4.592, adică o variație de −3,8%.
Unde se află Cislău?
Cislău se află în județul Buzău. Latitudine 45,250, longitudine 26,367.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cislău?
În Cislău, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,22 ‰ (2024), pe locul 2.669 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cislău?
În Cislău, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 1,18 km (2025), pe locul 1.515 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Care localități se învecinează cu Cislău?
Cele mai apropiate de Cislău sunt: Calvini (5,2 km), Pănătău (7,5 km), Pătârlagele (7,7 km), Viperești (8,0 km), Salcia (8,2 km).