Vadu Pașii: populație și statistici
Vadu Pașii are o populație de 10.247 (2026), pe o suprafață de 81,9 km², cu o densitate a populației de 125 loc./km². Se află pe locul 249 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +5,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 10.247
- 81,9 km²
- 125 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Buzău după populație: Vadu Pașii ocupă locul 3 (număr de localități: 87).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,0 în Vadu Pașii, față de o medie de 3,2 la 10 000 loc. în județul Buzău și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Medici la 1 000 de locuitori: 0,10 ‰ în Vadu Pașii, față de o medie de 1,59 ‰ în județul Buzău și 3,53 ‰ la nivel național.
Vadu Pașii: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 212).
Vadu Pașii în cifre
Unde se află Vadu Pașii?
Populația din Vadu Pașii în timp
Populația localității Vadu Pașii a fost de 9.713 în 2016 și de 10.247 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 9.888 |
| 2022 | 9.901 |
| 2023 | 9.970 |
| 2024 | 10.087 |
| 2025 | 10.150 |
| 2026 | 10.247 |
Știați că?
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.471.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Buzău (populație: 118.200), la 6,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vadu Pașii
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vadu Pașii | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 25,9 ‰ | 15,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 386 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,3 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.074 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,0 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 706 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,0 ‰ | 13,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.199 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vadu Pașii | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,52 km | 7,19 km | 7,67 km | pe locul 1.634 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 6,44 ‰ | 1,70 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 165 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.798 | 213.362 | 10.177.161 | pe locul 305 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 370,6 ‰ | 494,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.910 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 68,1 m² | 51,0 m² | 50,3 m² | pe locul 229 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,32 ‰ | 1,38 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 329 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Vadu Pașii | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 45,5 ‰ | 43,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 650 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,81 ‰ | 2,92 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 561 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vadu Pașii | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 89 ‰ | 205 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.185 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,0% | 2,1% | 2,3% | pe locul 2.436 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Vadu Pașii | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 18,5 m³ | 33,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.886 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 0,59 km | 2,75 km | 4,05 km | pe locul 1.612 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Vadu Pașii | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,10 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.781 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,10 ‰ | 0,47 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.752 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 0,73 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.367 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vadu Pașii | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 65 ‰ | 137 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.617 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,0 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 3.084 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vadu Pașii
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor279 · 24,0%
- Transport și depozitare148 · 12,7%
- Construcții133 · 11,5%
- Industria prelucrătoare110 · 9,5%
- Activități administrative și servicii de suport94 · 8,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice79 · 6,8%
- Alte activități de servicii65 · 5,6%
- Hoteluri și restaurante60 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor212 · 18,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor170 · 14,6%
- Lucrări speciale de construcții124 · 10,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte120 · 10,3%
- Construcții de clădiri83 · 7,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi78 · 6,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație56 · 4,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi51 · 4,4%
- Tranzacții imobiliare45 · 3,9%
- Lucrări de geniu civil43 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vadu Pașii?
Populația localității Vadu Pașii este de 10.247 (2026), pe locul 249 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vadu Pașii?
Vadu Pașii are o suprafață de 81,9 km², cu o densitate a populației de 125 loc./km².
Populația din Vadu Pașii crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vadu Pașii a trecut de la 9.713 la 10.247, adică o variație de +5,5%.
Unde se află Vadu Pașii?
Vadu Pașii se află în județul Buzău. Latitudine 45,167, longitudine 26,900.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vadu Pașii?
În Vadu Pașii, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,0 la 10 000 loc. (2025), pe locul 3.084 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vadu Pașii?
În Vadu Pașii, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,10 ‰ (2024), pe locul 2.781 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Care localități se învecinează cu Vadu Pașii?
Cele mai apropiate de Vadu Pașii sunt: Buzău (6,7 km), Poșta Câlnău (6,9 km), Mărăcineni (8,7 km), Săgeata (9,9 km), Gălbinași (10 km).