Râmnicu Sărat: populație și statistici
Râmnicu Sărat are o populație de 36.406 (2026), pe o suprafață de 52,5 km², cu o densitate a populației de 694 loc./km². Se află pe locul 62 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 36.406
- 52,5 km²
- 694 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Buzău după populație: Râmnicu Sărat ocupă locul 2 (număr de localități: 87).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 193 ‰ în Râmnicu Sărat, față de o medie de 137 ‰ în județul Buzău și 163 ‰ la nivel național.
Râmnicu Sărat: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 1.144).
Râmnicu Sărat în cifre
Unde se află Râmnicu Sărat?
Populația din Râmnicu Sărat în timp
Populația localității Râmnicu Sărat a fost de 40.866 în 2016 și de 36.406 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 38.783 |
| 2022 | 38.387 |
| 2023 | 37.932 |
| 2024 | 37.330 |
| 2025 | 36.779 |
| 2026 | 36.406 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Buzău pentru „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”.
- „Locuințe existente”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.347.
- Densitatea populației sale este de 7,6 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Topliceni, la 4,4 km.
Toți indicatorii pentru Râmnicu Sărat
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Râmnicu Sărat | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,4 ‰ | 15,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.582 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,0 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.375 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,0 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.024 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,5 ‰ | 13,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.368 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Râmnicu Sărat | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,49 km | 7,19 km | 7,67 km | pe locul 2.349 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,93 ‰ | 1,70 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.706 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 19.806 | 213.362 | 10.177.161 | pe locul 55 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 544,0 ‰ | 494,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 967 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 58,3 m² | 51,0 m² | 50,3 m² | pe locul 757 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,24 ‰ | 1,38 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 990 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Râmnicu Sărat | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 2,55 km | 3,29 km | 6,17 km | pe locul 873 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 325 m³ | 5.138 m³ | 325.688 m³ | pe locul 384 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Râmnicu Sărat | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 61,3 ‰ | 43,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 268 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,09 ‰ | 2,92 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 476 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Râmnicu Sărat | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 215 ‰ | 205 ‰ | 71 ‰ | pe locul 358 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,0% | 2,1% | 2,3% | pe locul 2.436 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Râmnicu Sărat | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,4 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 582 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 262 ‰ | 414 ‰ | 200 ‰ | pe locul 556 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 6,6 ‰ | 16,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 939 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Râmnicu Sărat | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 32,5 m³ | 33,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.015 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,72 km | 2,75 km | 4,05 km | pe locul 1.159 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Râmnicu Sărat | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,90 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 260 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,52 ‰ | 0,47 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.069 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,69 ‰ | 0,73 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 567 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Râmnicu Sărat | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 193 ‰ | 137 ‰ | 91 ‰ | pe locul 137 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,0 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.916 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Râmnicu Sărat
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor1.337 · 24,4%
- Transport și depozitare763 · 13,9%
- Construcții680 · 12,4%
- Activități administrative și servicii de suport569 · 10,4%
- Industria prelucrătoare400 · 7,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice328 · 6,0%
- Alte activități de servicii291 · 5,3%
- Hoteluri și restaurante243 · 4,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor1.144 · 20,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte709 · 12,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor680 · 12,4%
- Lucrări speciale de construcții633 · 11,5%
- Construcții de clădiri563 · 10,3%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi385 · 7,0%
- Lucrări de geniu civil375 · 6,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi232 · 4,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație224 · 4,1%
- Tranzacții imobiliare192 · 3,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Râmnicu Sărat?
Populația localității Râmnicu Sărat este de 36.406 (2026), pe locul 62 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Râmnicu Sărat?
Râmnicu Sărat are o suprafață de 52,5 km², cu o densitate a populației de 694 loc./km².
Populația din Râmnicu Sărat crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Râmnicu Sărat a trecut de la 40.866 la 36.406, adică o variație de −10,9%.
Unde se află Râmnicu Sărat?
Râmnicu Sărat se află în județul Buzău. Latitudine 45,380, longitudine 27,060.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Râmnicu Sărat?
În Râmnicu Sărat, „Locuințe existente” se situează la 19.806 (2025), pe locul 55 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Râmnicu Sărat?
În Râmnicu Sărat, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 193 ‰ (2025), pe locul 137 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Râmnicu Sărat?
Cele mai apropiate de Râmnicu Sărat sunt: Topliceni (4,4 km), Grebănu (6,4 km), Podgoria (6,6 km), Valea Râmnicului (6,6 km), Râmnicelu (6,6 km).