Calvini: populație și statistici
Calvini are o populație de 4.707 (2026), pe o suprafață de 59,2 km², cu o densitate a populației de 79,6 loc./km². Se află pe locul 837 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −0,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.707
- 59,2 km²
- 80 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Buzău după populație: Calvini ocupă locul 20 (număr de localități: 87).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,21 ‰ în Calvini, față de o medie de 1,70 ‰ în județul Buzău și 1,87 ‰ la nivel național.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 4,5 m³ în Calvini, față de o medie de 33,7 m³ în județul Buzău și 39,9 m³ la nivel național.
Calvini: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 39).
Calvini în cifre
Unde se află Calvini?
Populația din Calvini în timp
Populația localității Calvini a fost de 4.738 în 2016 și de 4.707 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.713 |
| 2022 | 4.690 |
| 2023 | 4.735 |
| 2024 | 4.748 |
| 2025 | 4.725 |
| 2026 | 4.707 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.286.
- Cea mai apropiată localitate este Cislău, la 5,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Nehoiu (populație: 9.753), la 19 km distanță.
Toți indicatorii pentru Calvini
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Calvini | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,2 ‰ | 15,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.770 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,7 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.967 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,0 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.505 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 7,2 ‰ | 13,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.025 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Calvini | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,80 km | 7,19 km | 7,67 km | pe locul 1.821 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,21 ‰ | 1,70 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.402 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.734 | 213.362 | 10.177.161 | pe locul 1.217 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 368,4 ‰ | 494,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.918 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 53,6 m² | 51,0 m² | 50,3 m² | pe locul 1.190 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Calvini | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 15,9 ‰ | 43,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.754 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,85 ‰ | 2,92 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.676 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Calvini | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 30 ‰ | 205 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.934 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,4% | 2,1% | 2,3% | pe locul 620 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Calvini | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 115 ‰ | 414 ‰ | 200 ‰ | pe locul 773 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 3,8 ‰ | 16,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.154 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Calvini | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 4,5 m³ | 33,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.562 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Calvini | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.861 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 0,47 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.647 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,21 ‰ | 0,73 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.957 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Calvini | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 125 ‰ | 137 ‰ | 91 ‰ | pe locul 618 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,1 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.558 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Calvini
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor53 · 29,4%
- Transport și depozitare20 · 11,1%
- Industria prelucrătoare18 · 10,0%
- Construcții18 · 10,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit16 · 8,9%
- Hoteluri și restaurante14 · 7,8%
- Alte activități de servicii11 · 6,1%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 5,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor39 · 21,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor33 · 18,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte18 · 10,0%
- Construcții de clădiri15 · 8,3%
- Lucrări speciale de construcții14 · 7,8%
- Silvicultură și exploatare forestieră12 · 6,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație12 · 6,7%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)8 · 4,4%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora8 · 4,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe7 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Calvini?
Populația localității Calvini este de 4.707 (2026), pe locul 837 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Calvini?
Calvini are o suprafață de 59,2 km², cu o densitate a populației de 80 loc./km².
Populația din Calvini crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Calvini a trecut de la 4.738 la 4.707, adică o variație de −0,7%.
Unde se află Calvini?
Calvini se află în județul Buzău. Latitudine 45,246, longitudine 26,300.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Calvini?
În Calvini, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,21 ‰ (2025), pe locul 2.402 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Calvini?
În Calvini, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 4,5 m³ (2025), pe locul 2.562 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Care localități se învecinează cu Calvini?
Cele mai apropiate de Calvini sunt: Cislău (5,2 km), Cătina (7,2 km), Salcia (7,3 km), Cărbunești (8,0 km), Chiojdeanca (9,2 km).