Tisău: populație și statistici
Tisău are o populație de 4.179 (2026), pe o suprafață de 101,8 km², cu o densitate a populației de 41,1 loc./km². Se află pe locul 1.006 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.179
- 101,8 km²
- 41 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Buzău după populație: Tisău ocupă locul 24 (număr de localități: 87).
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: 105,8 ‰ în Tisău, față de o medie de 16,7 ‰ în județul Buzău și 29,5 ‰ la nivel național.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 0,24 ‰ în Tisău, față de o medie de 0,47 ‰ în județul Buzău și 0,60 ‰ la nivel național.
Tisău: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 59).
Tisău în cifre
Unde se află Tisău?
localități vecine
- Măgura6,4 km · 2.174
- Viperești7,5 km · 3.316
- Unguriu9,1 km · 2.116
- Pârscov9,3 km · 5.155
- Breaza11 km · 2.383
- Pietroasele11 km · 3.003
- Lapoș11 km · 975
- Năeni12 km · 1.513
Toate localitățile din județul Buzău
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Tisău în timp
Populația localității Tisău a fost de 4.600 în 2016 și de 4.179 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.339 |
| 2022 | 4.259 |
| 2023 | 4.223 |
| 2024 | 4.209 |
| 2025 | 4.200 |
| 2026 | 4.179 |
Știați că?
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 14.251.
- Densitatea populației sale este de 2,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Măgura, la 6,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Merei (populație: 6.495), la 13 km distanță.
Toți indicatorii pentru Tisău
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Tisău | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,5 ‰ | 15,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 614 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,5 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.525 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,7 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.181 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,5 ‰ | 13,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 754 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Tisău | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 13,16 km | 7,19 km | 7,67 km | pe locul 509 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,15 ‰ | 1,70 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 889 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.323 | 213.362 | 10.177.161 | pe locul 709 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 555,9 ‰ | 494,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 880 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,2 m² | 51,0 m² | 50,3 m² | pe locul 1.947 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,96 ‰ | 1,38 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.169 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Tisău | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 31,1 ‰ | 43,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.441 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,87 ‰ | 2,92 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.001 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Tisău | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 141 ‰ | 205 ‰ | 71 ‰ | pe locul 646 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,3% | 2,1% | 2,3% | pe locul 1.572 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Tisău | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 2,0 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 208 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1.121 ‰ | 414 ‰ | 200 ‰ | pe locul 206 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 105,8 ‰ | 16,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 105 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Tisău | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 17,5 m³ | 33,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.959 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Tisău | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,72 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 839 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,24 ‰ | 0,47 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.552 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,48 ‰ | 0,73 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.063 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Tisău | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 74 ‰ | 137 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.297 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,4 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.329 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Tisău
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor74 · 23,1%
- Hoteluri și restaurante38 · 11,9%
- Transport și depozitare34 · 10,6%
- Activități administrative și servicii de suport32 · 10,0%
- Construcții26 · 8,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice25 · 7,8%
- Industria prelucrătoare21 · 6,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit14 · 4,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor59 · 18,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor40 · 12,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație31 · 9,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte28 · 8,8%
- Lucrări speciale de construcții23 · 7,2%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management19 · 5,9%
- Construcții de clădiri18 · 5,6%
- Hoteluri și alte facilități de cazare17 · 5,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi14 · 4,4%
- Activități de închiriere și leasing13 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Tisău?
Populația localității Tisău este de 4.179 (2026), pe locul 1.006 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Tisău?
Tisău are o suprafață de 101,8 km², cu o densitate a populației de 41 loc./km².
Populația din Tisău crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Tisău a trecut de la 4.600 la 4.179, adică o variație de −9,2%.
Unde se află Tisău?
Tisău se află în județul Buzău. Latitudine 45,200, longitudine 26,550.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tisău?
În Tisău, „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori” se situează la 105,8 ‰ (2025), pe locul 105 dintre localități (1.362 în total); mediana națională este 11,8 ‰.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tisău?
În Tisău, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 0,24 ‰ (2024), pe locul 2.552 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Care localități se învecinează cu Tisău?
Cele mai apropiate de Tisău sunt: Măgura (6,4 km), Viperești (7,5 km), Unguriu (9,1 km), Pârscov (9,3 km), Breaza (11 km).