Gura Teghii: populație și statistici
Gura Teghii are o populație de 3.027 (2026), pe o suprafață de 460,4 km², cu o densitate a populației de 6,6 loc./km². Se află pe locul 1.562 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −12,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.027
- 460,4 km²
- 7 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Buzău după populație: Gura Teghii ocupă locul 42 (număr de localități: 87).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 111,7 m³ în Gura Teghii, față de o medie de 33,7 m³ în județul Buzău și 39,9 m³ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 631,3 ‰ în Gura Teghii, față de o medie de 494,1 ‰ în județul Buzău și 470,2 ‰ la nivel național.
Gura Teghii: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 47).
Gura Teghii în cifre
Unde se află Gura Teghii?
localități vecine
- Comandău13 km · 918
- Zagon19 km · 4.910
- Lopătari20 km · 3.107
- Siriu21 km · 3.022
- Brăești21 km · 2.079
- Sita Buzăului22 km · 4.748
- Mânzălești23 km · 2.019
- Chiliile23 km · 397
Toate localitățile din județul Buzău
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Gura Teghii în timp
Populația localității Gura Teghii a fost de 3.472 în 2016 și de 3.027 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.248 |
| 2022 | 3.197 |
| 2023 | 3.144 |
| 2024 | 3.092 |
| 2025 | 3.057 |
| 2026 | 3.027 |
Știați că?
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 64.486.
- Densitatea populației sale este de 13,8 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Comandău, la 13,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Zagon (populație: 4.910), la 19 km distanță.
Toți indicatorii pentru Gura Teghii
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gura Teghii | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,5 ‰ | 15,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.156 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,5 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.525 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,9 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.550 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,2 ‰ | 13,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.251 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gura Teghii | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,08 km | 7,19 km | 7,67 km | pe locul 1.077 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,97 ‰ | 1,70 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 568 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.911 | 213.362 | 10.177.161 | pe locul 1.051 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 631,3 ‰ | 494,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 468 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 50,9 m² | 51,0 m² | 50,3 m² | pe locul 1.489 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,32 ‰ | 1,38 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 947 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Gura Teghii | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 31,4 ‰ | 43,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.418 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,30 ‰ | 2,92 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 767 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gura Teghii | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 61 ‰ | 205 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.847 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,7% | 2,1% | 2,3% | pe locul 1.011 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Gura Teghii | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,7 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 425 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 503 ‰ | 414 ‰ | 200 ‰ | pe locul 365 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 34,7 ‰ | 16,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 307 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Gura Teghii | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 111,7 m³ | 33,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 55 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,98 km | 2,75 km | 4,05 km | pe locul 1.341 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Gura Teghii | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 0,73 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.579 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Gura Teghii | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 75 ‰ | 137 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.249 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,3 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.683 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gura Teghii
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor61 · 23,9%
- Transport și depozitare32 · 12,5%
- Hoteluri și restaurante31 · 12,2%
- Industria prelucrătoare25 · 9,8%
- Construcții23 · 9,0%
- Activități administrative și servicii de suport18 · 7,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit16 · 6,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice16 · 6,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor47 · 18,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte30 · 11,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor29 · 11,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație27 · 10,6%
- Lucrări speciale de construcții20 · 7,8%
- Hoteluri și alte facilități de cazare19 · 7,5%
- Construcții de clădiri17 · 6,7%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)15 · 5,9%
- Silvicultură și exploatare forestieră13 · 5,1%
- Activități sportive, de agrement și recreative11 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gura Teghii?
Populația localității Gura Teghii este de 3.027 (2026), pe locul 1.562 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gura Teghii?
Gura Teghii are o suprafață de 460,4 km², cu o densitate a populației de 7 loc./km².
Populația din Gura Teghii crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gura Teghii a trecut de la 3.472 la 3.027, adică o variație de −12,8%.
Unde se află Gura Teghii?
Gura Teghii se află în județul Buzău. Latitudine 45,613, longitudine 26,408.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Gura Teghii?
În Gura Teghii, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 111,7 m³ (2025), pe locul 55 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gura Teghii?
În Gura Teghii, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 631,3 ‰ (2025), pe locul 468 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Gura Teghii?
Cele mai apropiate de Gura Teghii sunt: Comandău (13 km), Zagon (19 km), Lopătari (20 km), Siriu (21 km), Brăești (21 km).