Țintești: populație și statistici
Țintești are o populație de 4.408 (2026), pe o suprafață de 71,8 km², cu o densitate a populației de 61,4 loc./km². Se află pe locul 922 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.408
- 71,8 km²
- 61 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Buzău după populație: Țintești ocupă locul 22 (număr de localități: 87).
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 0,23 ‰ în Țintești, față de o medie de 0,47 ‰ în județul Buzău și 0,60 ‰ la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,45 ‰ în Țintești, față de o medie de 1,70 ‰ în județul Buzău și 1,87 ‰ la nivel național.
Țintești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 73).
Țintești în cifre
Unde se află Țintești?
Populația din Țintești în timp
Populația localității Țintești a fost de 4.541 în 2016 și de 4.408 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.503 |
| 2022 | 4.448 |
| 2023 | 4.432 |
| 2024 | 4.452 |
| 2025 | 4.455 |
| 2026 | 4.408 |
Știați că?
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.055.
- Cea mai apropiată localitate este Gălbinași, la 4,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Buzău (populație: 118.200), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Țintești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Țintești | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,1 ‰ | 15,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.635 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,4 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.268 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,8 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.599 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,8 ‰ | 13,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.947 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Țintești | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,45 ‰ | 1,70 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.198 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.677 | 213.362 | 10.177.161 | pe locul 1.287 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 380,4 ‰ | 494,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.841 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,5 m² | 51,0 m² | 50,3 m² | pe locul 1.799 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Țintești | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 274 m³ | 5.138 m³ | 325.688 m³ | pe locul 500 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Țintești | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 36,8 ‰ | 43,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.017 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,40 ‰ | 2,92 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 718 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Țintești | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 127 ‰ | 205 ‰ | 71 ‰ | pe locul 733 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,5% | 2,1% | 2,3% | pe locul 1.467 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Țintești | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.709 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,23 ‰ | 0,47 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.580 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 0,73 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.167 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Țintești | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 93 ‰ | 137 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.502 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,3 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.418 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Țintești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor96 · 26,1%
- Transport și depozitare75 · 20,4%
- Construcții29 · 7,9%
- Activități administrative și servicii de suport25 · 6,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit23 · 6,2%
- Industria prelucrătoare22 · 6,0%
- Hoteluri și restaurante22 · 6,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice16 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte73 · 19,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor57 · 15,5%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor56 · 15,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi29 · 7,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe22 · 6,0%
- Lucrări speciale de construcții22 · 6,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație22 · 6,0%
- Activități de închiriere și leasing18 · 4,9%
- Construcții de clădiri16 · 4,3%
- Tranzacții imobiliare14 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Țintești?
Populația localității Țintești este de 4.408 (2026), pe locul 922 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Țintești?
Țintești are o suprafață de 71,8 km², cu o densitate a populației de 61 loc./km².
Populația din Țintești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Țintești a trecut de la 4.541 la 4.408, adică o variație de −2,9%.
Unde se află Țintești?
Țintești se află în județul Buzău. Latitudine 45,067, longitudine 26,867.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Țintești?
În Țintești, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 0,23 ‰ (2024), pe locul 2.580 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Țintești?
În Țintești, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,45 ‰ (2025), pe locul 2.198 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Țintești?
Cele mai apropiate de Țintești sunt: Gălbinași (4,7 km), Costești (8,1 km), Smeeni (8,4 km), Gherăseni (8,6 km), Săgeata (9,9 km).