Ghergheasa: populație și statistici
Ghergheasa are o populație de 2.007 (2026), pe o suprafață de 55,8 km², cu o densitate a populației de 35,9 loc./km². Se află pe locul 2.329 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −12,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.007
- 55,8 km²
- 36 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Buzău după populație: Ghergheasa ocupă locul 65 (număr de localități: 87).
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 22,32 km în Ghergheasa, față de o medie de 3,29 km în județul Buzău și 3,48 km la nivel național.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 14,45 km în Ghergheasa, față de o medie de 2,75 km în județul Buzău și 3,05 km la nivel național.
Ghergheasa: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 29).
Ghergheasa în cifre
Unde se află Ghergheasa?
localități vecine
- Bălăceanu3,9 km · 1.451
- Galbenu6,1 km · 2.871
- Boldu7,1 km · 2.047
- Balta Albă7,5 km · 2.108
- Ziduri9,9 km · 3.940
- Râmnicelu11 km · 5.240
- Jirlău11 km · 2.888
- Robeasca13 km · 988
Toate localitățile din județul Buzău
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Ghergheasa în timp
Populația localității Ghergheasa a fost de 2.282 în 2016 și de 2.007 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.157 |
| 2022 | 2.114 |
| 2023 | 2.077 |
| 2024 | 2.054 |
| 2025 | 2.036 |
| 2026 | 2.007 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Buzău pentru „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”.
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.819.
- Densitatea populației sale este de 2,5 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Bălăceanu, la 3,9 km.
Toți indicatorii pentru Ghergheasa
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ghergheasa | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,4 ‰ | 15,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 526 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,4 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 508 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,0 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.024 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 22,4 ‰ | 13,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 168 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ghergheasa | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 16,69 km | 7,19 km | 7,67 km | pe locul 268 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.127 | 213.362 | 10.177.161 | pe locul 2.213 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 561,5 ‰ | 494,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 837 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,7 m² | 51,0 m² | 50,3 m² | pe locul 2.145 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,50 ‰ | 1,38 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.553 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Ghergheasa | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 22,32 km | 3,29 km | 6,17 km | pe locul 22 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 232 m³ | 5.138 m³ | 325.688 m³ | pe locul 579 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Ghergheasa | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 24,4 ‰ | 43,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.037 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,49 ‰ | 2,92 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.159 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ghergheasa | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 36 ‰ | 205 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.751 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,7% | 2,1% | 2,3% | pe locul 1.366 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Ghergheasa | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 24,9 m³ | 33,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.461 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 14,45 km | 2,75 km | 4,05 km | pe locul 59 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Ghergheasa | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,50 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.496 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,50 ‰ | 0,47 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.171 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Ghergheasa | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 75 ‰ | 137 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.249 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,0 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 867 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ghergheasa
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor35 · 31,5%
- Transport și depozitare13 · 11,7%
- Hoteluri și restaurante12 · 10,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit11 · 9,9%
- Industria prelucrătoare9 · 8,1%
- Construcții9 · 8,1%
- Activități administrative și servicii de suport8 · 7,2%
- Tranzacții imobiliare4 · 3,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor29 · 26,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 16,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte12 · 10,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație12 · 10,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe10 · 9,0%
- Lucrări speciale de construcții9 · 8,1%
- Construcții de clădiri7 · 6,3%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi7 · 6,3%
- Fabricarea produselor alimentare6 · 5,4%
- Lucrări de geniu civil6 · 5,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ghergheasa?
Populația localității Ghergheasa este de 2.007 (2026), pe locul 2.329 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ghergheasa?
Ghergheasa are o suprafață de 55,8 km², cu o densitate a populației de 36 loc./km².
Populația din Ghergheasa crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ghergheasa a trecut de la 2.282 la 2.007, adică o variație de −12,1%.
Unde se află Ghergheasa?
Ghergheasa se află în județul Buzău. Latitudine 45,267, longitudine 27,200.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ghergheasa?
În Ghergheasa, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 22,32 km (2025), pe locul 22 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ghergheasa?
În Ghergheasa, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 14,45 km (2025), pe locul 59 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Care localități se învecinează cu Ghergheasa?
Cele mai apropiate de Ghergheasa sunt: Bălăceanu (3,9 km), Galbenu (6,1 km), Boldu (7,1 km), Balta Albă (7,5 km), Ziduri (9,9 km).