Glodeanu Sărat: populație și statistici
Glodeanu Sărat are o populație de 3.631 (2026), pe o suprafață de 58,8 km², cu o densitate a populației de 61,7 loc./km². Se află pe locul 1.226 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −14,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.631
- 58,8 km²
- 62 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Buzău după populație: Glodeanu Sărat ocupă locul 29 (număr de localități: 87).
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 3,6 ‰ în Glodeanu Sărat, față de o medie de 6,2 ‰ în județul Buzău și 6,7 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 13,22 km în Glodeanu Sărat, față de o medie de 7,19 km în județul Buzău și 4,84 km la nivel național.
Glodeanu Sărat: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 48).
Glodeanu Sărat în cifre
Unde se află Glodeanu Sărat?
Populația din Glodeanu Sărat în timp
Populația localității Glodeanu Sărat a fost de 4.238 în 2016 și de 3.631 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.928 |
| 2022 | 3.869 |
| 2023 | 3.809 |
| 2024 | 3.747 |
| 2025 | 3.698 |
| 2026 | 3.631 |
Știați că?
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.241.
- Cea mai apropiată localitate este Mihăilești, la 5,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Urziceni (populație: 15.499), la 17 km distanță.
Toți indicatorii pentru Glodeanu Sărat
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Glodeanu Sărat | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,2 ‰ | 15,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.211 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,1 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.615 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 3,6 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.951 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 19,3 ‰ | 13,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 371 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Glodeanu Sărat | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 13,22 km | 7,19 km | 7,67 km | pe locul 500 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.999 | 213.362 | 10.177.161 | pe locul 956 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 550,5 ‰ | 494,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 916 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 53,5 m² | 51,0 m² | 50,3 m² | pe locul 1.203 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Glodeanu Sărat | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 30,3 ‰ | 43,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.506 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,03 ‰ | 2,92 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 912 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Glodeanu Sărat | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 54 ‰ | 205 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.079 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,9% | 2,1% | 2,3% | pe locul 2.534 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Glodeanu Sărat | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,3 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 658 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 241 ‰ | 414 ‰ | 200 ‰ | pe locul 585 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 8,5 ‰ | 16,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 833 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Glodeanu Sărat | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 16,8 m³ | 33,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.007 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Glodeanu Sărat | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,55 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.309 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,55 ‰ | 0,47 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 937 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,28 ‰ | 0,73 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.777 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Glodeanu Sărat | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 115 ‰ | 137 ‰ | 91 ‰ | pe locul 819 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,8 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.072 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Glodeanu Sărat
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor66 · 24,4%
- Transport și depozitare30 · 11,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit28 · 10,3%
- Hoteluri și restaurante23 · 8,5%
- Construcții19 · 7,0%
- Activități administrative și servicii de suport19 · 7,0%
- Industria prelucrătoare18 · 6,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice17 · 6,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor48 · 17,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor39 · 14,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe27 · 10,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație23 · 8,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte22 · 8,1%
- Lucrări speciale de construcții18 · 6,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi17 · 6,3%
- Construcții de clădiri16 · 5,9%
- Tranzacții imobiliare12 · 4,4%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management12 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Glodeanu Sărat?
Populația localității Glodeanu Sărat este de 3.631 (2026), pe locul 1.226 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Glodeanu Sărat?
Glodeanu Sărat are o suprafață de 58,8 km², cu o densitate a populației de 62 loc./km².
Populația din Glodeanu Sărat crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Glodeanu Sărat a trecut de la 4.238 la 3.631, adică o variație de −14,3%.
Unde se află Glodeanu Sărat?
Glodeanu Sărat se află în județul Buzău. Latitudine 44,867, longitudine 26,650.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Glodeanu Sărat?
În Glodeanu Sărat, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 3,6 ‰ (2025), pe locul 2.951 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Glodeanu Sărat?
În Glodeanu Sărat, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 13,22 km (2025), pe locul 500 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Care localități se învecinează cu Glodeanu Sărat?
Cele mai apropiate de Glodeanu Sărat sunt: Mihăilești (5,7 km), Florica (7,5 km), Boldești-Gradiștea (7,9 km), Ciocârlia (7,9 km), Amaru (8,3 km).