Mânzălești: populație și statistici
Mânzălești are o populație de 2.019 (2026), pe o suprafață de 94,9 km², cu o densitate a populației de 21,3 loc./km². Se află pe locul 2.319 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −18,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.019
- 94,9 km²
- 21 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Buzău după populație: Mânzălești ocupă locul 64 (număr de localități: 87).
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 19,81 km în Mânzălești, față de o medie de 7,19 km în județul Buzău și 4,84 km la nivel național.
Decese la 1 000 de locuitori: 18,8 ‰ în Mânzălești, față de o medie de 13,3 ‰ în județul Buzău și 11,1 ‰ la nivel național.
Mânzălești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 22).
Mânzălești în cifre
Unde se află Mânzălești?
Populația din Mânzălești în timp
Populația localității Mânzălești a fost de 2.474 în 2016 și de 2.019 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.216 |
| 2022 | 2.171 |
| 2023 | 2.137 |
| 2024 | 2.064 |
| 2025 | 2.046 |
| 2026 | 2.019 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 13.297.
- Densitatea populației sale este de 4,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Lopătari (populație: 3.107), la 5,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Mânzălești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mânzălești | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,4 ‰ | 15,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.582 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,3 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.793 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,4 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 600 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 18,8 ‰ | 13,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 425 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mânzălești | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 19,81 km | 7,19 km | 7,67 km | pe locul 167 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.340 | 213.362 | 10.177.161 | pe locul 1.810 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 663,7 ‰ | 494,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 362 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 40,6 m² | 51,0 m² | 50,3 m² | pe locul 2.666 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,50 ‰ | 1,38 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.553 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Mânzălești | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 30,7 ‰ | 43,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.471 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,99 ‰ | 2,92 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.563 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mânzălești | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 68 ‰ | 205 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.639 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,1% | 2,1% | 2,3% | pe locul 1.670 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Mânzălești | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,3 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 658 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 206 ‰ | 414 ‰ | 200 ‰ | pe locul 619 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 12,9 ‰ | 16,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 643 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Mânzălești | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 13,4 m³ | 33,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.205 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Mânzălești | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,50 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.496 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,50 ‰ | 0,47 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.171 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,50 ‰ | 0,73 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.007 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Mânzălești | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 88 ‰ | 137 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.700 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,0 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 867 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mânzălești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor29 · 21,8%
- Transport și depozitare19 · 14,3%
- Construcții16 · 12,0%
- Activități administrative și servicii de suport13 · 9,8%
- Industria prelucrătoare11 · 8,3%
- Hoteluri și restaurante10 · 7,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice9 · 6,8%
- Tranzacții imobiliare6 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 16,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte17 · 12,8%
- Lucrări speciale de construcții14 · 10,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 10,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 6,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație9 · 6,8%
- Construcții de clădiri8 · 6,0%
- Lucrări de geniu civil6 · 4,5%
- Tranzacții imobiliare6 · 4,5%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management6 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mânzălești?
Populația localității Mânzălești este de 2.019 (2026), pe locul 2.319 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mânzălești?
Mânzălești are o suprafață de 94,9 km², cu o densitate a populației de 21 loc./km².
Populația din Mânzălești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mânzălești a trecut de la 2.474 la 2.019, adică o variație de −18,4%.
Unde se află Mânzălești?
Mânzălești se află în județul Buzău. Latitudine 45,500, longitudine 26,650.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mânzălești?
În Mânzălești, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 19,81 km (2025), pe locul 167 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mânzălești?
În Mânzălești, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 18,8 ‰ (2025), pe locul 425 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Mânzălești?
Cele mai apropiate de Mânzălești sunt: Lopătari (5,5 km), Vintilă Vodă (6,4 km), Bisoca (6,6 km), Chiliile (7,6 km), Sărulești (7,8 km).