Valea Râmnicului: populație și statistici
Valea Râmnicului are o populație de 5.166 (2026), pe o suprafață de 56,2 km², cu o densitate a populației de 91,8 loc./km². Se află pe locul 707 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.166
- 56,2 km²
- 92 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Buzău după populație: Valea Râmnicului ocupă locul 15 (număr de localități: 87).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 71,4 m² în Valea Râmnicului, față de o medie de 51,0 m² în județul Buzău și 51,1 m² la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 55 ‰ în Valea Râmnicului, față de o medie de 137 ‰ în județul Buzău și 163 ‰ la nivel național.
Valea Râmnicului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 133).
Valea Râmnicului în cifre
Unde se află Valea Râmnicului?
Populația din Valea Râmnicului în timp
Populația localității Valea Râmnicului a fost de 5.681 în 2016 și de 5.166 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.419 |
| 2022 | 5.330 |
| 2023 | 5.317 |
| 2024 | 5.291 |
| 2025 | 5.224 |
| 2026 | 5.166 |
Știați că?
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.878.
- Cea mai apropiată localitate este Ziduri, la 4,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Râmnicu Sărat (populație: 36.406), la 6,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Valea Râmnicului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Valea Râmnicului | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,1 ‰ | 15,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.032 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,2 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.591 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,6 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.238 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,5 ‰ | 13,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.176 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Valea Râmnicului | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,88 km | 7,19 km | 7,67 km | pe locul 764 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,36 ‰ | 1,70 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.334 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.119 | 213.362 | 10.177.161 | pe locul 853 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 410,2 ‰ | 494,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.561 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 71,4 m² | 51,0 m² | 50,3 m² | pe locul 127 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,58 ‰ | 1,38 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.483 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Valea Râmnicului | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,70 km | 3,29 km | 6,17 km | pe locul 437 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 269 m³ | 5.138 m³ | 325.688 m³ | pe locul 510 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Valea Râmnicului | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 49,4 ‰ | 43,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 509 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,65 ‰ | 2,92 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 344 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Valea Râmnicului | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 111 ‰ | 205 ‰ | 71 ‰ | pe locul 864 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,5% | 2,1% | 2,3% | pe locul 2.069 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Valea Râmnicului | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,3 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 658 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 250 ‰ | 414 ‰ | 200 ‰ | pe locul 571 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 7,4 ‰ | 16,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 896 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Valea Râmnicului | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 31,2 m³ | 33,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.079 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,41 km | 2,75 km | 4,05 km | pe locul 1.461 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Valea Râmnicului | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 0,73 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.367 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Valea Râmnicului | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 55 ‰ | 137 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.876 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,9 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.697 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Valea Râmnicului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor168 · 24,1%
- Transport și depozitare93 · 13,3%
- Activități administrative și servicii de suport75 · 10,8%
- Construcții65 · 9,3%
- Industria prelucrătoare58 · 8,3%
- Hoteluri și restaurante40 · 5,7%
- Alte activități de servicii38 · 5,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice32 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor133 · 19,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor98 · 14,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte78 · 11,2%
- Lucrări speciale de construcții61 · 8,8%
- Construcții de clădiri51 · 7,3%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi48 · 6,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație38 · 5,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi35 · 5,0%
- Lucrări de geniu civil34 · 4,9%
- Tranzacții imobiliare31 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Valea Râmnicului?
Populația localității Valea Râmnicului este de 5.166 (2026), pe locul 707 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Valea Râmnicului?
Valea Râmnicului are o suprafață de 56,2 km², cu o densitate a populației de 92 loc./km².
Populația din Valea Râmnicului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Valea Râmnicului a trecut de la 5.681 la 5.166, adică o variație de −9,1%.
Unde se află Valea Râmnicului?
Valea Râmnicului se află în județul Buzău. Latitudine 45,323, longitudine 27,038.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Valea Râmnicului?
În Valea Râmnicului, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 71,4 m² (2025), pe locul 127 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Valea Râmnicului?
În Valea Râmnicului, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 55 ‰ (2025), pe locul 2.876 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Valea Râmnicului?
Cele mai apropiate de Valea Râmnicului sunt: Ziduri (4,4 km), Râmnicu Sărat (6,6 km), Grebănu (7,7 km), Râmnicelu (8,8 km), Topliceni (8,8 km).