Românași: populație și statistici
Românași are o populație de 3.394 (2026), pe o suprafață de 66,2 km², cu o densitate a populației de 51,3 loc./km². Se află pe locul 1.340 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +8,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.394
- 66,2 km²
- 51 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sălaj după populație: Românași ocupă locul 15 (număr de localități: 61).
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 16,2 ‰ în Românași, față de o medie de 8,8 ‰ în județul Sălaj și 6,7 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 7,8% în Românași, față de o medie de 4,0% în județul Sălaj și 2,0% la nivel național.
Românași: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 49).
Românași în cifre
Unde se află Românași?
localități vecine
- Agrij6,3 km · 1.420
- Treznea7,2 km · 1.038
- Sânmihaiu Almașului8,1 km · 1.636
- Creaca9,9 km · 2.837
- Hida12 km · 2.558
- Bălan12 km · 3.703
- Zalău13 km · 66.139
- Buciumi14 km · 2.501
Toate localitățile din județul Sălaj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Românași în timp
Populația localității Românași a fost de 3.135 în 2016 și de 3.394 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.257 |
| 2022 | 3.271 |
| 2023 | 3.281 |
| 2024 | 3.331 |
| 2025 | 3.376 |
| 2026 | 3.394 |
Știați că?
Toți indicatorii pentru Românași
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Românași | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,7 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 928 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,3 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 853 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 16,2 ‰ | 8,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 36 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,2 ‰ | 11,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.133 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Românași | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,39 km | 7,56 km | 7,67 km | pe locul 1.668 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,18 ‰ | 1,93 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.487 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.441 | 109.182 | 10.177.161 | pe locul 1.630 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 424,6 ‰ | 462,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.358 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 49,3 m² | 52,2 m² | 50,3 m² | pe locul 1.690 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,59 ‰ | 2,60 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.473 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Românași | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 32,7 ‰ | 41,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.331 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,65 ‰ | 2,57 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.143 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Românași | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 58 ‰ | 223 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.945 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 7,8% | 4,0% | 2,3% | pe locul 346 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Românași | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 0,4 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 110 ‰ | 212 ‰ | 200 ‰ | pe locul 782 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 40,7 ‰ | 13,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 268 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Românași | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 21,8 m³ | 35,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.672 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 6,45 km | 5,15 km | 4,05 km | pe locul 449 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Românași | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,88 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 332 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Românași | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 140 ‰ | 154 ‰ | 91 ‰ | pe locul 423 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,9 la 10 000 loc. | 4,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.997 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Românași
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor63 · 21,7%
- Activități administrative și servicii de suport30 · 10,3%
- Industria prelucrătoare29 · 10,0%
- Construcții27 · 9,3%
- Transport și depozitare27 · 9,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice23 · 7,9%
- Hoteluri și restaurante20 · 6,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit18 · 6,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor49 · 16,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor31 · 10,7%
- Lucrări speciale de construcții26 · 9,0%
- Construcții de clădiri22 · 7,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte22 · 7,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație18 · 6,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi15 · 5,2%
- Lucrări de geniu civil14 · 4,8%
- Activități de închiriere și leasing14 · 4,8%
- Fabricarea produselor alimentare13 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Românași?
Populația localității Românași este de 3.394 (2026), pe locul 1.340 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Românași?
Românași are o suprafață de 66,2 km², cu o densitate a populației de 51 loc./km².
Populația din Românași crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Românași a trecut de la 3.135 la 3.394, adică o variație de +8,3%.
Unde se află Românași?
Românași se află în județul Sălaj. Latitudine 47,105, longitudine 23,170.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Românași?
În Românași, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 16,2 ‰ (2025), pe locul 36 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Românași?
În Românași, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 7,8% (2026), pe locul 346 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Românași?
Cele mai apropiate de Românași sunt: Agrij (6,3 km), Treznea (7,2 km), Sânmihaiu Almașului (8,1 km), Creaca (9,9 km), Hida (12 km).