Ip: populație și statistici
Ip are o populație de 3.454 (2026), pe o suprafață de 59,9 km², cu o densitate a populației de 57,7 loc./km². Se află pe locul 1.304 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.454
- 59,9 km²
- 58 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sălaj după populație: Ip ocupă locul 14 (număr de localități: 61).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 6,7 ‰ în Ip, față de o medie de 14,1 ‰ în județul Sălaj și 18,5 ‰ la nivel național.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: 0,29 ‰ în Ip, față de o medie de 2,60 ‰ în județul Sălaj și 3,20 ‰ la nivel național.
Ip: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 34).
Ip în cifre
Unde se află Ip?
Populația din Ip în timp
Populația localității Ip a fost de 3.784 în 2016 și de 3.454 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.672 |
| 2022 | 3.636 |
| 2023 | 3.597 |
| 2024 | 3.545 |
| 2025 | 3.507 |
| 2026 | 3.454 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.388.
- Cea mai apropiată localitate este Marca, la 5,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Șimleu Silvaniei (populație: 16.717), la 13 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ip
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ip | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 6,7 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.114 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,6 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 794 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,5 ‰ | 8,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.256 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,1 ‰ | 11,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.488 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ip | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,07 km | 7,56 km | 7,67 km | pe locul 2.437 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,87 ‰ | 1,93 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.773 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.492 | 109.182 | 10.177.161 | pe locul 1.546 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 432,0 ‰ | 462,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.262 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,0 m² | 52,2 m² | 50,3 m² | pe locul 1.972 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,29 ‰ | 2,60 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.779 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Ip | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 22,0 ‰ | 41,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.233 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,45 ‰ | 2,57 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.193 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ip | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 131 ‰ | 223 ‰ | 71 ‰ | pe locul 710 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,2% | 4,0% | 2,3% | pe locul 1.157 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Ip | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,6 înnoptări | 0,4 | 0,4 | pe locul 464 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 176 ‰ | 212 ‰ | 200 ‰ | pe locul 662 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 35,9 ‰ | 13,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 300 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Ip | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 14,8 m³ | 35,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.126 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Ip | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,29 ‰ | 2,13 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.474 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,29 ‰ | 0,48 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.374 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,58 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 800 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ip | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 103 ‰ | 154 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.155 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,9 la 10 000 loc. | 4,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.997 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ip
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor45 · 20,6%
- Transport și depozitare30 · 13,8%
- Activități administrative și servicii de suport23 · 10,6%
- Industria prelucrătoare19 · 8,7%
- Construcții18 · 8,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit13 · 6,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice13 · 6,0%
- Hoteluri și restaurante10 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor34 · 15,6%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor30 · 13,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte25 · 11,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi18 · 8,3%
- Lucrări speciale de construcții17 · 7,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe12 · 5,5%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi12 · 5,5%
- Construcții de clădiri11 · 5,0%
- Lucrări de geniu civil10 · 4,6%
- Tranzacții imobiliare10 · 4,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ip?
Populația localității Ip este de 3.454 (2026), pe locul 1.304 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ip?
Ip are o suprafață de 59,9 km², cu o densitate a populației de 58 loc./km².
Populația din Ip crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ip a trecut de la 3.784 la 3.454, adică o variație de −8,7%.
Unde se află Ip?
Ip se află în județul Sălaj. Latitudine 47,229, longitudine 22,629.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ip?
În Ip, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 6,7 ‰ (2025), pe locul 3.114 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ip?
În Ip, „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori” se situează la 0,29 ‰ (2025), pe locul 1.779 dintre localități (1.926 în total); mediana națională este 1,30 ‰.
Care localități se învecinează cu Ip?
Cele mai apropiate de Ip sunt: Marca (5,6 km), Nușfalău (7,2 km), Camăr (7,9 km), Halmășd (8,9 km), Carastelec (9,4 km).