Camăr: populație și statistici
Camăr are o populație de 1.620 (2026), pe o suprafață de 37,8 km², cu o densitate a populației de 42,9 loc./km². Se află pe locul 2.642 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −4,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.620
- 37,8 km²
- 43 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sălaj după populație: Camăr ocupă locul 43 (număr de localități: 61).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 10,5 ‰ în Camăr, față de o medie de 16,3 ‰ în județul Sălaj și 20,1 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 11,36 km în Camăr, față de o medie de 5,15 km în județul Sălaj și 3,05 km la nivel național.
Camăr: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 19).
Camăr în cifre
Unde se află Camăr?
localități vecine
- Carastelec5,0 km · 1.057
- Balc6,9 km · 3.099
- Ip7,9 km · 3.454
- Marca8,7 km · 2.374
- Cehal10 km · 1.366
- Suplacu de Barcău11 km · 4.173
- Boianu Mare12 km · 1.163
- Bobota12 km · 3.672
Toate localitățile din județul Sălaj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Camăr în timp
Populația localității Camăr a fost de 1.702 în 2016 și de 1.620 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.645 |
| 2022 | 1.625 |
| 2023 | 1.627 |
| 2024 | 1.625 |
| 2025 | 1.618 |
| 2026 | 1.620 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.289.
- Densitatea populației sale este de 2,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Carastelec, la 5,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Balc (populație: 3.099), la 6,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Camăr
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Camăr | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,4 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.728 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,5 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.965 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,1 ‰ | 8,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 266 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,4 ‰ | 11,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 964 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Camăr | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,88 km | 7,56 km | 7,67 km | pe locul 926 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,23 ‰ | 1,93 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.438 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 800 | 109.182 | 10.177.161 | pe locul 2.796 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 493,8 ‰ | 462,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.483 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 51,9 m² | 52,2 m² | 50,3 m² | pe locul 1.386 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,47 ‰ | 2,60 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 503 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Camăr | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 19,8 ‰ | 41,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.441 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,23 ‰ | 2,57 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.371 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Camăr | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 106 ‰ | 223 ‰ | 71 ‰ | pe locul 930 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 6,8% | 4,0% | 2,3% | pe locul 451 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Camăr | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 2,0 înnoptări | 0,4 | 0,4 | pe locul 208 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1.407 ‰ | 212 ‰ | 200 ‰ | pe locul 168 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 22,2 ‰ | 13,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 443 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Camăr | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 25,3 m³ | 35,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.443 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 11,36 km | 5,15 km | 4,05 km | pe locul 116 din 1.695 |
Educație
| Indicator | Camăr | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 133 ‰ | 154 ‰ | 91 ‰ | pe locul 509 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,2 la 10 000 loc. | 4,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 538 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Camăr
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor23 · 20,7%
- Transport și depozitare14 · 12,6%
- Construcții12 · 10,8%
- Activități administrative și servicii de suport12 · 10,8%
- Industria prelucrătoare11 · 9,9%
- Hoteluri și restaurante8 · 7,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit7 · 6,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice7 · 6,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 17,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 17,1%
- Lucrări speciale de construcții11 · 9,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte11 · 9,9%
- Construcții de clădiri8 · 7,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi8 · 7,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 7,2%
- Activități de închiriere și leasing8 · 7,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe5 · 4,5%
- Silvicultură și exploatare forestieră5 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Camăr?
Populația localității Camăr este de 1.620 (2026), pe locul 2.642 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Camăr?
Camăr are o suprafață de 37,8 km², cu o densitate a populației de 43 loc./km².
Populația din Camăr crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Camăr a trecut de la 1.702 la 1.620, adică o variație de −4,8%.
Unde se află Camăr?
Camăr se află în județul Sălaj. Latitudine 47,300, longitudine 22,619.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Camăr?
În Camăr, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 10,5 ‰ (2025), pe locul 2.965 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Camăr?
În Camăr, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 11,36 km (2025), pe locul 116 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Care localități se învecinează cu Camăr?
Cele mai apropiate de Camăr sunt: Carastelec (5,0 km), Balc (6,9 km), Ip (7,9 km), Marca (8,7 km), Cehal (10 km).