Creaca: populație și statistici
Creaca are o populație de 2.837 (2026), pe o suprafață de 74,2 km², cu o densitate a populației de 38,3 loc./km². Se află pe locul 1.688 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +2,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.837
- 74,2 km²
- 38 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sălaj după populație: Creaca ocupă locul 20 (număr de localități: 61).
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: 0 ‰ în Creaca, față de o medie de 212 ‰ în județul Sălaj și 930 ‰ la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 4,93 ‰ în Creaca, față de o medie de 2,57 ‰ în județul Sălaj și 3,92 ‰ la nivel național.
Creaca: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 48).
Creaca în cifre
Unde se află Creaca?
localități vecine
- Bălan7,3 km · 3.703
- Mirșid7,4 km · 2.449
- Jibou8,5 km · 10.992
- Românași9,9 km · 3.394
- Surduc12 km · 3.560
- Zalău13 km · 66.139
- Hida14 km · 2.558
- Crișeni14 km · 3.583
Toate localitățile din județul Sălaj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Creaca în timp
Populația localității Creaca a fost de 2.782 în 2016 și de 2.837 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.793 |
| 2022 | 2.793 |
| 2023 | 2.827 |
| 2024 | 2.849 |
| 2025 | 2.848 |
| 2026 | 2.837 |
Știați că?
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.387.
- Densitatea populației sale este de 2,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Bălan, la 7,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Jibou (populație: 10.992), la 8,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Creaca
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Creaca | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,4 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 848 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,0 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.375 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,1 ‰ | 8,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.015 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,2 ‰ | 11,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.013 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Creaca | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 12,51 km | 7,56 km | 7,67 km | pe locul 573 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,41 ‰ | 1,93 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.289 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.468 | 109.182 | 10.177.161 | pe locul 1.585 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 517,4 ‰ | 462,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.232 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,6 m² | 52,2 m² | 50,3 m² | pe locul 1.897 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,06 ‰ | 2,60 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.103 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Creaca | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 37,7 ‰ | 41,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 972 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,93 ‰ | 2,57 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 289 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Creaca | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 78 ‰ | 223 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.421 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,0% | 4,0% | 2,3% | pe locul 1.732 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Creaca | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 0,4 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 0 ‰ | 212 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.230 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 5,6 ‰ | 13,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 996 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Creaca | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 10,6 m³ | 35,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.343 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Creaca | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 2,13 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.192 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 0,48 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.040 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,06 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 203 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Creaca | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 93 ‰ | 154 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.502 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,5 la 10 000 loc. | 4,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.575 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Creaca
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor69 · 21,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice41 · 12,7%
- Industria prelucrătoare35 · 10,8%
- Construcții35 · 10,8%
- Transport și depozitare25 · 7,7%
- Activități administrative și servicii de suport24 · 7,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit20 · 6,2%
- Informații și comunicații15 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor48 · 14,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor47 · 14,6%
- Lucrări speciale de construcții30 · 9,3%
- Construcții de clădiri21 · 6,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte20 · 6,2%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice18 · 5,6%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice17 · 5,3%
- Lucrări de geniu civil15 · 4,6%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management13 · 4,0%
- Activități de închiriere și leasing13 · 4,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Creaca?
Populația localității Creaca este de 2.837 (2026), pe locul 1.688 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Creaca?
Creaca are o suprafață de 74,2 km², cu o densitate a populației de 38 loc./km².
Populația din Creaca crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Creaca a trecut de la 2.782 la 2.837, adică o variație de +2,0%.
Unde se află Creaca?
Creaca se află în județul Sălaj. Latitudine 47,186, longitudine 23,224.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Creaca?
În Creaca, „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori” se situează la 0 ‰ (2025), pe locul 1.230 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 200 ‰.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Creaca?
În Creaca, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 4,93 ‰ (2026), pe locul 289 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Creaca?
Cele mai apropiate de Creaca sunt: Bălan (7,3 km), Mirșid (7,4 km), Jibou (8,5 km), Românași (9,9 km), Surduc (12 km).