Cizer: populație și statistici
Cizer are o populație de 2.230 (2026), pe o suprafață de 70,1 km², cu o densitate a populației de 31,8 loc./km². Se află pe locul 2.137 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: −0,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.230
- 70,1 km²
- 32 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sălaj după populație: Cizer ocupă locul 35 (număr de localități: 61).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 10,3 ‰ în Cizer, față de o medie de 16,3 ‰ în județul Sălaj și 20,1 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 8,2% în Cizer, față de o medie de 4,0% în județul Sălaj și 2,0% la nivel național.
Cizer: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 38).
Cizer în cifre
Unde se află Cizer?
Populația din Cizer în timp
Populația localității Cizer a fost de 2.239 în 2016 și de 2.230 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.214 |
| 2022 | 2.205 |
| 2023 | 2.229 |
| 2024 | 2.221 |
| 2025 | 2.231 |
| 2026 | 2.230 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.822.
- Densitatea populației sale este de 2,9 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Bănișor, la 6,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Crasna (populație: 6.651), la 13 km distanță.
Toți indicatorii pentru Cizer
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cizer | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,6 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.339 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,3 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.987 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,5 ‰ | 8,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 875 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,1 ‰ | 11,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.843 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cizer | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 15,34 km | 7,56 km | 7,67 km | pe locul 342 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 4,48 ‰ | 1,93 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 302 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.339 | 109.182 | 10.177.161 | pe locul 1.812 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 600,4 ‰ | 462,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 609 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,3 m² | 52,2 m² | 50,3 m² | pe locul 1.817 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,24 ‰ | 2,60 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 566 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Cizer | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 31,4 ‰ | 41,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.418 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,90 ‰ | 2,57 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.632 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cizer | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 65 ‰ | 223 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.726 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 8,2% | 4,0% | 2,3% | pe locul 324 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Cizer | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 0,4 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 116 ‰ | 212 ‰ | 200 ‰ | pe locul 771 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 26,5 ‰ | 13,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 378 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Cizer | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 40,8 m³ | 35,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 644 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Cizer | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 2,13 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.709 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 0,48 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.452 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Cizer | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 111 ‰ | 154 ‰ | 91 ‰ | pe locul 918 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,5 la 10 000 loc. | 4,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.057 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Cizer
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor51 · 21,9%
- Transport și depozitare39 · 16,7%
- Activități administrative și servicii de suport22 · 9,4%
- Construcții21 · 9,0%
- Industria prelucrătoare20 · 8,6%
- Alte activități de servicii17 · 7,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit15 · 6,4%
- Hoteluri și restaurante14 · 6,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor38 · 16,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor37 · 15,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte35 · 15,0%
- Lucrări speciale de construcții18 · 7,7%
- Activități de închiriere și leasing17 · 7,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi15 · 6,4%
- Construcții de clădiri14 · 6,0%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe11 · 4,7%
- Fabricarea produselor alimentare10 · 4,3%
- Lucrări de geniu civil10 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Cizer?
Populația localității Cizer este de 2.230 (2026), pe locul 2.137 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cizer?
Cizer are o suprafață de 70,1 km², cu o densitate a populației de 32 loc./km².
Populația din Cizer crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cizer a trecut de la 2.239 la 2.230, adică o variație de −0,4%.
Unde se află Cizer?
Cizer se află în județul Sălaj. Latitudine 47,046, longitudine 22,868.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cizer?
În Cizer, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 10,3 ‰ (2025), pe locul 2.987 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Cizer?
În Cizer, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 8,2% (2026), pe locul 324 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Cizer?
Cele mai apropiate de Cizer sunt: Bănișor (6,9 km), Horoatu Crasnei (7,0 km), Sâg (7,2 km), Ciucea (11 km), Buciumi (11 km).