Șărmășag: populație și statistici
Șărmășag are o populație de 6.466 (2026), pe o suprafață de 62,2 km², cu o densitate a populației de 104 loc./km². Se află pe locul 491 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 6.466
- 62,2 km²
- 104 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sălaj după populație: Șărmășag ocupă locul 6 (număr de localități: 61).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,5 în Șărmășag, față de o medie de 4,4 la 10 000 loc. în județul Sălaj și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 9,9 ‰ în Șărmășag, față de o medie de 14,1 ‰ în județul Sălaj și 18,5 ‰ la nivel național.
Șărmășag: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 94).
Șărmășag în cifre
Unde se află Șărmășag?
Populația din Șărmășag în timp
Populația localității Șărmășag a fost de 6.667 în 2016 și de 6.466 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.624 |
| 2022 | 6.619 |
| 2023 | 6.582 |
| 2024 | 6.539 |
| 2025 | 6.505 |
| 2026 | 6.466 |
Știați că?
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.707.
- Cea mai apropiată localitate este Măeriște, la 2,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Șimleu Silvaniei (populație: 16.717), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Șărmășag
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Șărmășag | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,9 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.803 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,0 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.651 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,0 ‰ | 8,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 706 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,8 ‰ | 11,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.639 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Șărmășag | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,35 km | 7,56 km | 7,67 km | pe locul 1.961 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,63 ‰ | 1,93 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 674 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.432 | 109.182 | 10.177.161 | pe locul 365 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 530,8 ‰ | 462,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.090 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 63,7 m² | 52,2 m² | 50,3 m² | pe locul 392 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,39 ‰ | 2,60 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 906 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Șărmășag | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 28,8 ‰ | 41,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.625 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,55 ‰ | 2,57 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.101 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Șărmășag | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 119 ‰ | 223 ‰ | 71 ‰ | pe locul 795 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,6% | 4,0% | 2,3% | pe locul 2.001 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Șărmășag | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 0,4 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 94 ‰ | 212 ‰ | 200 ‰ | pe locul 826 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 10,4 ‰ | 13,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 739 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Șărmășag | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 18,6 m³ | 35,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.882 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 8,32 km | 5,15 km | 4,05 km | pe locul 280 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Șărmășag | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 2,13 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.666 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 0,48 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.395 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,62 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 722 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Șărmășag | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 151 ‰ | 154 ‰ | 91 ‰ | pe locul 332 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,5 la 10 000 loc. | 4,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.929 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Șărmășag
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor128 · 23,4%
- Construcții62 · 11,4%
- Transport și depozitare61 · 11,2%
- Industria prelucrătoare58 · 10,6%
- Activități administrative și servicii de suport57 · 10,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice32 · 5,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit29 · 5,3%
- Alte activități de servicii25 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor94 · 17,2%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor91 · 16,7%
- Lucrări speciale de construcții62 · 11,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte49 · 9,0%
- Construcții de clădiri41 · 7,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi39 · 7,1%
- Activități de închiriere și leasing35 · 6,4%
- Lucrări de geniu civil33 · 6,0%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe23 · 4,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație22 · 4,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Șărmășag?
Populația localității Șărmășag este de 6.466 (2026), pe locul 491 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Șărmășag?
Șărmășag are o suprafață de 62,2 km², cu o densitate a populației de 104 loc./km².
Populația din Șărmășag crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Șărmășag a trecut de la 6.667 la 6.466, adică o variație de −3,0%.
Unde se află Șărmășag?
Șărmășag se află în județul Sălaj. Latitudine 47,318, longitudine 22,846.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Șărmășag?
În Șărmășag, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,5 la 10 000 loc. (2025), pe locul 2.929 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Șărmășag?
În Șărmășag, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 9,9 ‰ (2025), pe locul 2.803 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Șărmășag?
Cele mai apropiate de Șărmășag sunt: Măeriște (2,8 km), Bocșa (4,2 km), Șamșud (8,5 km), Chieșd (8,8 km), Șimleu Silvaniei (10 km).