Băbeni (Sălaj): populație și statistici
Băbeni are o populație de 1.502 (2026), pe o suprafață de 52,4 km², cu o densitate a populației de 28,6 loc./km². Se află pe locul 2.729 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.502
- 52,4 km²
- 29 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sălaj după populație: Băbeni ocupă locul 46 (număr de localități: 61).
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 3,3 ‰ în Băbeni, față de o medie de 8,8 ‰ în județul Sălaj și 6,7 ‰ la nivel național.
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor: 0,0 în Băbeni, față de o medie de 0,4 înnoptări în județul Sălaj și 2,0 înnoptări la nivel național.
Băbeni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 9).
Băbeni în cifre
Unde se află Băbeni?
localități vecine
- Letca5,9 km · 1.529
- Surduc6,6 km · 3.560
- Năpradea6,9 km · 2.580
- Someș-Odorhei8,4 km · 2.833
- Lozna9,3 km · 874
- Jibou11 km · 10.992
- Cristolț12 km · 1.034
- Benesat13 km · 1.335
Toate localitățile din județul Sălaj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Băbeni în timp
Populația localității Băbeni a fost de 1.613 în 2016 și de 1.502 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.512 |
| 2022 | 1.486 |
| 2023 | 1.507 |
| 2024 | 1.498 |
| 2025 | 1.511 |
| 2026 | 1.502 |
Știați că?
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.345.
- Densitatea populației sale este de 3,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Letca, la 5,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Surduc (populație: 3.560), la 6,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Băbeni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Băbeni | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,3 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.750 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,3 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 399 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 3,3 ‰ | 8,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 3.004 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 20,0 ‰ | 11,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 311 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Băbeni | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,66 km | 7,56 km | 7,67 km | pe locul 1.876 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,67 ‰ | 1,93 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.976 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.020 | 109.182 | 10.177.161 | pe locul 2.401 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 679,1 ‰ | 462,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 315 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,0 m² | 52,2 m² | 50,3 m² | pe locul 1.972 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,00 ‰ | 2,60 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 639 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Băbeni | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 19,3 ‰ | 41,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.473 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,67 ‰ | 2,57 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.799 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Băbeni | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 86 ‰ | 223 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.242 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,6% | 4,0% | 2,3% | pe locul 1.041 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Băbeni | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 0,4 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 21 ‰ | 212 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.094 din 1.250 |
Mediu
| Indicator | Băbeni | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 59,3 m³ | 35,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 266 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Băbeni | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 2,13 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 947 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 0,48 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 531 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Băbeni | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 56 ‰ | 154 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.859 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,7 la 10 000 loc. | 4,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 435 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Băbeni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor16 · 21,3%
- Activități administrative și servicii de suport11 · 14,7%
- Construcții8 · 10,7%
- Industria prelucrătoare6 · 8,0%
- Hoteluri și restaurante6 · 8,0%
- Transport și depozitare5 · 6,7%
- Arte, spectacole și activități recreative5 · 6,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit4 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor9 · 12,0%
- Lucrări speciale de construcții8 · 10,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor8 · 10,7%
- Construcții de clădiri6 · 8,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație6 · 8,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte5 · 6,7%
- Activități de închiriere și leasing5 · 6,7%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră5 · 6,7%
- Lucrări de geniu civil4 · 5,3%
- Activități sportive, de agrement și recreative4 · 5,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Băbeni?
Populația localității Băbeni este de 1.502 (2026), pe locul 2.729 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Băbeni?
Băbeni are o suprafață de 52,4 km², cu o densitate a populației de 29 loc./km².
Populația din Băbeni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Băbeni a trecut de la 1.613 la 1.502, adică o variație de −6,9%.
Unde se află Băbeni?
Băbeni se află în județul Sălaj. Latitudine 47,308, longitudine 23,377.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Băbeni?
În Băbeni, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 3,3 ‰ (2025), pe locul 3.004 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor: care este valoarea pentru Băbeni?
În Băbeni, „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor” se situează la 0,0 înnoptări (2025), pe locul 1.070 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 0,4 înnoptări.
Care localități se învecinează cu Băbeni?
Cele mai apropiate de Băbeni sunt: Letca (5,9 km), Surduc (6,6 km), Năpradea (6,9 km), Someș-Odorhei (8,4 km), Lozna (9,3 km).