Hartă de localizare: Valcău de Jos
Localitate · Sălaj

Valcău de Jos: populație și statistici

Valcău de Jos are o populație de 3.043 (2026), pe o suprafață de 62,5 km², cu o densitate a populației de 48,7 loc./km². Se află pe locul 1.552 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,1% între 2016 și 2026.

  • Populație: 3.043
  • 62,5 km²
  • 49 loc./km²

Puncte-cheie

Clasament în județul Sălaj după populație: Valcău de Jos ocupă locul 19 (număr de localități: 61).

Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 6,9 ‰ în Valcău de Jos, față de o medie de 14,1 ‰ în județul Sălaj și 18,5 ‰ la nivel național.

Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 11,8% în Valcău de Jos, față de o medie de 4,0% în județul Sălaj și 2,0% la nivel național.

Valcău de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 43).

Valcău de Jos în cifre

Populație (după domiciliu)
3.043
pe locul 1.552 din 3.181
−6,1%în ultimii 10 ani
2016–2026
Densitatea populației
49loc./km²
pe locul 1.583 din 3.163
Suprafață
62,5km²
pe locul 1.551 din 3.181
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori
6,9‰
pe locul 3.108 din 3.163
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă
11,8%
pe locul 144 din 3.163
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor
0,0înnoptări
pe locul 1.070 din 1.250
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori
15,64km
pe locul 319 din 2.728

Unde se află Valcău de Jos?

Populația din Valcău de Jos în timp

3.0003.0503.1003.1503.2003.250201620182020202220242026
Populație, 2016–2026

Populația localității Valcău de Jos a fost de 3.240 în 2016 și de 3.043 în 2026.

AnPopulație (după domiciliu)
20213.134
20223.135
20233.092
20243.075
20253.059
20263.043

Știați că?

Toți indicatorii pentru Valcău de Jos

Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.

Valcău de JosMediana naționalăTreceți cursorul peste o bară sau atingeți-o pentru a vedea ce reprezintă.

Populație

IndicatorValcău de JosSălajNaționalPoziție?Loc
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025)6,9 ‰14,1 ‰16,0 ‰pe locul 3.108 din 3.163
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025)12,8 ‰16,3 ‰17,3 ‰pe locul 2.679 din 3.163
Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025)10,8 ‰8,8 ‰6,9 ‰pe locul 307 din 3.157
Decese la 1 000 de locuitori (2025)10,8 ‰11,4 ‰13,0 ‰pe locul 2.259 din 3.163

Locuințe

IndicatorValcău de JosSălajNaționalPoziție?Loc
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025)15,64 km7,56 km7,67 kmpe locul 319 din 2.728
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025)0,66 ‰1,93 ‰1,53 ‰pe locul 1.992 din 2.438
Locuințe existente (2025)1.453109.18210.177.161pe locul 1.611 din 3.181
Locuințe la 1 000 de locuitori (2025)477,5 ‰462,4 ‰484,8 ‰pe locul 1.676 din 3.163
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025)62,8 m²52,2 m²50,3 m²pe locul 445 din 3.163

Economie

IndicatorValcău de JosSălajNaționalPoziție?Loc
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026)26,0 ‰41,7 ‰29,4 ‰pe locul 1.882 din 3.163
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026)2,30 ‰2,57 ‰2,10 ‰pe locul 1.407 din 3.163

Piața muncii

IndicatorValcău de JosSălajNaționalPoziție?Loc
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024)76 ‰223 ‰71 ‰pe locul 1.466 din 3.163
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026)11,8%4,0%2,3%pe locul 144 din 3.163

Turism

IndicatorValcău de JosSălajNaționalPoziție?Loc
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025)0,0 înnoptări0,40,4pe locul 1.070 din 1.250
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025)12 ‰212 ‰200 ‰pe locul 1.145 din 1.250
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025)8,5 ‰13,1 ‰11,8 ‰pe locul 833 din 1.362

Mediu

IndicatorValcău de JosSălajNaționalPoziție?Loc
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025)34,8 m³35,4 m³27,2 m³pe locul 902 din 2.656

Sănătate

IndicatorValcău de JosSălajNaționalPoziție?Loc
Medici la 1 000 de locuitori (2024)0,33 ‰2,13 ‰0,52 ‰pe locul 2.277 din 2.833
Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024)0,33 ‰0,48 ‰0,46 ‰pe locul 2.137 din 2.807
Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024)0,66 ‰0,94 ‰0,47 ‰pe locul 625 din 2.248

Educație

IndicatorValcău de JosSălajNaționalPoziție?Loc
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025)128 ‰154 ‰91 ‰pe locul 580 din 3.158
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025)3,3 la 10 000 loc.4,4 la 10 000 loc.3,6 la 10 000 loc.pe locul 1.683 din 3.122

Societăți pe activități economice: Valcău de Jos

Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.

Pe secțiune de activitate

Cele mai frecvente activități

Întrebări frecvente

Care este populația din Valcău de Jos?

Populația localității Valcău de Jos este de 3.043 (2026), pe locul 1.552 dintre localități (3.181 în total).

Cât de mare este Valcău de Jos?

Valcău de Jos are o suprafață de 62,5 km², cu o densitate a populației de 49 loc./km².

Populația din Valcău de Jos crește?

Între 2016 și 2026, populația localității Valcău de Jos a trecut de la 3.240 la 3.043, adică o variație de −6,1%.

Unde se află Valcău de Jos?

Valcău de Jos se află în județul Sălaj. Latitudine 47,097, longitudine 22,722.

Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Valcău de Jos?

În Valcău de Jos, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 6,9 ‰ (2025), pe locul 3.108 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.

Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Valcău de Jos?

În Valcău de Jos, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 11,8% (2026), pe locul 144 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.

Care localități se învecinează cu Valcău de Jos?

Cele mai apropiate de Valcău de Jos sunt: Plopiș (6,3 km), Boghiș (6,6 km), Sâg (6,9 km), Bănișor (7,2 km), Nușfalău (12 km).