Benesat: populație și statistici
Benesat are o populație de 1.335 (2026), pe o suprafață de 29,2 km², cu o densitate a populației de 45,7 loc./km². Se află pe locul 2.851 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.335
- 29,2 km²
- 46 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sălaj după populație: Benesat ocupă locul 50 (număr de localități: 61).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 8,2 ‰ în Benesat, față de o medie de 16,3 ‰ în județul Sălaj și 20,1 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 16,33 km în Benesat, față de o medie de 4,43 km în județul Sălaj și 3,48 km la nivel național.
Benesat: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 15).
Benesat în cifre
Unde se află Benesat?
Populația din Benesat în timp
Populația localității Benesat a fost de 1.499 în 2016 și de 1.335 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.401 |
| 2022 | 1.379 |
| 2023 | 1.366 |
| 2024 | 1.352 |
| 2025 | 1.339 |
| 2026 | 1.335 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.088.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Năpradea (populație: 2.580), la 5,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Benesat
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Benesat | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,2 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.011 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,2 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.109 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,7 ‰ | 8,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 530 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,0 ‰ | 11,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.063 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Benesat | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 14,23 km | 7,56 km | 7,67 km | pe locul 410 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,25 ‰ | 1,93 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 835 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 688 | 109.182 | 10.177.161 | pe locul 2.940 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 515,4 ‰ | 462,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.258 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 51,8 m² | 52,2 m² | 50,3 m² | pe locul 1.399 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,75 ‰ | 2,60 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.333 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Benesat | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 16,33 km | 4,43 km | 6,17 km | pe locul 53 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 153 m³ | 5.957 m³ | 325.688 m³ | pe locul 765 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Benesat | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 24,7 ‰ | 41,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.004 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,75 ‰ | 2,57 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.747 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Benesat | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 124 ‰ | 223 ‰ | 71 ‰ | pe locul 762 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,3% | 4,0% | 2,3% | pe locul 1.572 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Benesat | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 19,5 m³ | 35,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.819 din 2.656 |
Educație
| Indicator | Benesat | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 52 ‰ | 154 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.930 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 7,5 la 10 000 loc. | 4,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 314 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Benesat
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor18 · 21,7%
- Industria prelucrătoare12 · 14,5%
- Transport și depozitare10 · 12,0%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 10,8%
- Construcții6 · 7,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit5 · 6,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice5 · 6,0%
- Hoteluri și restaurante4 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor15 · 18,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor10 · 12,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte8 · 9,6%
- Lucrări speciale de construcții6 · 7,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe5 · 6,0%
- Lucrări de geniu civil5 · 6,0%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management5 · 6,0%
- Repararea și instalarea mașinilor și echipamentelor4 · 4,8%
- Construcții de clădiri4 · 4,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi4 · 4,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Benesat?
Populația localității Benesat este de 1.335 (2026), pe locul 2.851 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Benesat?
Benesat are o suprafață de 29,2 km², cu o densitate a populației de 46 loc./km².
Populația din Benesat crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Benesat a trecut de la 1.499 la 1.335, adică o variație de −10,9%.
Unde se află Benesat?
Benesat se află în județul Sălaj. Latitudine 47,398, longitudine 23,271.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Benesat?
În Benesat, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 8,2 ‰ (2025), pe locul 3.109 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Benesat?
În Benesat, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 16,33 km (2025), pe locul 53 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Care localități se învecinează cu Benesat?
Cele mai apropiate de Benesat sunt: Năpradea (5,9 km), Cehu Silvaniei (7,1 km), Ulmeni (7,9 km), Someș-Odorhei (8,5 km), Sălățig (11 km).