Hereclean: populație și statistici
Hereclean are o populație de 4.047 (2026), pe o suprafață de 71,1 km², cu o densitate a populației de 56,9 loc./km². Se află pe locul 1.064 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +6,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.047
- 71,1 km²
- 57 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sălaj după populație: Hereclean ocupă locul 7 (număr de localități: 61).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 1,24 ‰ în Hereclean, față de o medie de 0,94 ‰ în județul Sălaj și 1,08 ‰ la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 65,2 ‰ în Hereclean, față de o medie de 41,7 ‰ în județul Sălaj și 60,3 ‰ la nivel național.
Hereclean: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 119).
Hereclean în cifre
Unde se află Hereclean?
localități vecine
- Crișeni6,0 km · 3.583
- Coșeiu6,6 km · 1.161
- Șamșud8,2 km · 1.888
- Bocșa8,3 km · 3.332
- Pericei8,7 km · 3.627
- Vârșolț9,0 km · 2.237
- Zalău9,7 km · 66.139
- Dobrin10 km · 1.560
Toate localitățile din județul Sălaj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Hereclean în timp
Populația localității Hereclean a fost de 3.809 în 2016 și de 4.047 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.933 |
| 2022 | 3.963 |
| 2023 | 3.988 |
| 2024 | 4.007 |
| 2025 | 4.058 |
| 2026 | 4.047 |
Știați că?
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.961.
- Cea mai apropiată localitate este Crișeni, la 6,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Zalău (populație: 66.139), la 9,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Hereclean
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Hereclean | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,7 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 593 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,8 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.682 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,7 ‰ | 8,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.657 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,1 ‰ | 11,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 838 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Hereclean | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,86 km | 7,56 km | 7,67 km | pe locul 1.317 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 4,20 ‰ | 1,93 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 336 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.990 | 109.182 | 10.177.161 | pe locul 969 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 491,7 ‰ | 462,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.502 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 63,2 m² | 52,2 m² | 50,3 m² | pe locul 423 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 4,45 ‰ | 2,60 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 225 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Hereclean | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 65,2 ‰ | 41,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 217 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,44 ‰ | 2,57 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 212 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Hereclean | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 227 ‰ | 223 ‰ | 71 ‰ | pe locul 335 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,9% | 4,0% | 2,3% | pe locul 1.276 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Hereclean | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,4 înnoptări | 0,4 | 0,4 | pe locul 582 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 152 ‰ | 212 ‰ | 200 ‰ | pe locul 703 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 5,4 ‰ | 13,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.010 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Hereclean | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 52,1 m³ | 35,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 372 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Hereclean | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 2,13 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.533 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 0,48 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.219 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,24 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 128 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Hereclean | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 66 ‰ | 154 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.582 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,9 la 10 000 loc. | 4,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 895 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Hereclean
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor175 · 22,2%
- Transport și depozitare101 · 12,8%
- Industria prelucrătoare85 · 10,8%
- Construcții84 · 10,7%
- Activități administrative și servicii de suport72 · 9,1%
- Alte activități de servicii48 · 6,1%
- Tranzacții imobiliare43 · 5,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice42 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor119 · 15,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor112 · 14,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte85 · 10,8%
- Lucrări speciale de construcții77 · 9,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi57 · 7,2%
- Construcții de clădiri55 · 7,0%
- Activități de închiriere și leasing46 · 5,8%
- Tranzacții imobiliare43 · 5,5%
- Repararea calculatoarelor și a bunurilor personale și casnice37 · 4,7%
- Lucrări de geniu civil35 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Hereclean?
Populația localității Hereclean este de 4.047 (2026), pe locul 1.064 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Hereclean?
Hereclean are o suprafață de 71,1 km², cu o densitate a populației de 57 loc./km².
Populația din Hereclean crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Hereclean a trecut de la 3.809 la 4.047, adică o variație de +6,2%.
Unde se află Hereclean?
Hereclean se află în județul Sălaj. Latitudine 47,266, longitudine 22,992.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hereclean?
În Hereclean, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 1,24 ‰ (2024), pe locul 128 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hereclean?
În Hereclean, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 65,2 ‰ (2026), pe locul 217 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Hereclean?
Cele mai apropiate de Hereclean sunt: Crișeni (6,0 km), Coșeiu (6,6 km), Șamșud (8,2 km), Bocșa (8,3 km), Pericei (8,7 km).