Meseșenii de Jos: populație și statistici
Meseșenii de Jos are o populație de 3.339 (2026), pe o suprafață de 62,3 km², cu o densitate a populației de 53,6 loc./km². Se află pe locul 1.372 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +7,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.339
- 62,3 km²
- 54 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sălaj după populație: Meseșenii de Jos ocupă locul 16 (număr de localități: 61).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 29,4 ‰ în Meseșenii de Jos, față de o medie de 14,1 ‰ în județul Sălaj și 18,5 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 58 ‰ în Meseșenii de Jos, față de o medie de 154 ‰ în județul Sălaj și 163 ‰ la nivel național.
Meseșenii de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 54).
Meseșenii de Jos în cifre
Unde se află Meseșenii de Jos?
Populația din Meseșenii de Jos în timp
Populația localității Meseșenii de Jos a fost de 3.120 în 2016 și de 3.339 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.131 |
| 2022 | 3.113 |
| 2023 | 3.204 |
| 2024 | 3.273 |
| 2025 | 3.311 |
| 2026 | 3.339 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.728.
- Cea mai apropiată localitate este Vârșolț, la 6,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Zalău (populație: 66.139), la 7,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Meseșenii de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Meseșenii de Jos | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 29,4 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 246 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,6 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 625 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,3 ‰ | 8,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 629 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,6 ‰ | 11,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.641 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Meseșenii de Jos | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 12,25 km | 7,56 km | 7,67 km | pe locul 605 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,59 ‰ | 1,93 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 435 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.908 | 109.182 | 10.177.161 | pe locul 1.053 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 571,4 ‰ | 462,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 769 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 49,2 m² | 52,2 m² | 50,3 m² | pe locul 1.707 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 4,79 ‰ | 2,60 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 207 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Meseșenii de Jos | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 42,8 ‰ | 41,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 731 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,19 ‰ | 2,57 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 446 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Meseșenii de Jos | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 66 ‰ | 223 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.697 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,2% | 4,0% | 2,3% | pe locul 1.157 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Meseșenii de Jos | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 0,4 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 53 ‰ | 212 ‰ | 200 ‰ | pe locul 940 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 15,0 ‰ | 13,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 580 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Meseșenii de Jos | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 50,9 m³ | 35,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 400 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Meseșenii de Jos | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 2,13 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.423 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 0,48 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.311 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,60 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 755 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Meseșenii de Jos | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 58 ‰ | 154 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.806 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,0 la 10 000 loc. | 4,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.916 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Meseșenii de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor71 · 16,7%
- Industria prelucrătoare54 · 12,7%
- Construcții43 · 10,1%
- Transport și depozitare39 · 9,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice37 · 8,7%
- Activități administrative și servicii de suport37 · 8,7%
- Informații și comunicații24 · 5,6%
- Hoteluri și restaurante19 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor54 · 12,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor43 · 10,1%
- Lucrări speciale de construcții40 · 9,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte34 · 8,0%
- Construcții de clădiri30 · 7,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi23 · 5,4%
- Lucrări de geniu civil21 · 4,9%
- Fabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalații20 · 4,7%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi20 · 4,7%
- Activități de închiriere și leasing18 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Meseșenii de Jos?
Populația localității Meseșenii de Jos este de 3.339 (2026), pe locul 1.372 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Meseșenii de Jos?
Meseșenii de Jos are o suprafață de 62,3 km², cu o densitate a populației de 54 loc./km².
Populația din Meseșenii de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Meseșenii de Jos a trecut de la 3.120 la 3.339, adică o variație de +7,0%.
Unde se află Meseșenii de Jos?
Meseșenii de Jos se află în județul Sălaj. Latitudine 47,150, longitudine 22,983.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Meseșenii de Jos?
În Meseșenii de Jos, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 29,4 ‰ (2025), pe locul 246 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Meseșenii de Jos?
În Meseșenii de Jos, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 58 ‰ (2025), pe locul 2.806 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Meseșenii de Jos?
Cele mai apropiate de Meseșenii de Jos sunt: Vârșolț (6,4 km), Zalău (7,2 km), Horoatu Crasnei (8,2 km), Treznea (8,6 km), Crasna (8,6 km).