Curcani: populație și statistici
Curcani are o populație de 5.099 (2026), pe o suprafață de 53,6 km², cu o densitate a populației de 95,1 loc./km². Se află pe locul 726 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.099
- 53,6 km²
- 95 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Călărași după populație: Curcani ocupă locul 13 (număr de localități: 55).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 12,1% în Curcani, față de o medie de 2,5% în județul Călărași și 2,0% la nivel național.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 60,6 m³ în Curcani, față de o medie de 43,6 m³ în județul Călărași și 39,9 m³ la nivel național.
Curcani: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 116).
Curcani în cifre
Unde se află Curcani?
localități vecine
- Luica3,7 km · 1.923
- Mitreni3,9 km · 3.753
- Radovanu5,3 km · 3.349
- Șoldanu5,6 km · 3.235
- Nana7,4 km · 2.203
- Crivăț11 km · 1.758
- Budești11 km · 7.508
- Căscioarele12 km · 1.461
Toate localitățile din județul Călărași
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Curcani în timp
Populația localității Curcani a fost de 5.476 în 2016 și de 5.099 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.407 |
| 2022 | 5.335 |
| 2023 | 5.281 |
| 2024 | 5.213 |
| 2025 | 5.118 |
| 2026 | 5.099 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Călărași pentru „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.510.
- Cea mai apropiată localitate este Luica, la 3,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Oltenița (populație: 24.565), la 13 km distanță.
Toți indicatorii pentru Curcani
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Curcani | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,3 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.993 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,3 ‰ | 16,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.336 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,3 ‰ | 7,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.881 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,8 ‰ | 13,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.259 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Curcani | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,16 km | 5,88 km | 7,67 km | pe locul 2.219 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,96 ‰ | 1,75 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 984 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.076 | 136.667 | 10.177.161 | pe locul 883 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 407,1 ‰ | 470,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.585 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,9 m² | 47,7 m² | 50,3 m² | pe locul 2.123 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,39 ‰ | 1,14 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.677 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Curcani | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 43,5 ‰ | 39,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 711 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,94 ‰ | 2,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 968 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Curcani | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 66 ‰ | 168 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.697 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 12,1% | 2,5% | 2,3% | pe locul 135 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Curcani | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 60,6 m³ | 43,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 256 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Curcani | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 1,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.004 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 0,35 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.826 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 0,47 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.367 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Curcani | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 128 ‰ | 129 ‰ | 91 ‰ | pe locul 580 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,0 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.630 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Curcani
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor135 · 31,7%
- Construcții60 · 14,1%
- Activități administrative și servicii de suport49 · 11,5%
- Transport și depozitare44 · 10,3%
- Hoteluri și restaurante31 · 7,3%
- Industria prelucrătoare24 · 5,6%
- Arte, spectacole și activități recreative19 · 4,5%
- Alte activități de servicii16 · 3,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor116 · 27,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor55 · 12,9%
- Construcții de clădiri43 · 10,1%
- Lucrări speciale de construcții38 · 8,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte34 · 8,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație30 · 7,0%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră22 · 5,2%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi17 · 4,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi14 · 3,3%
- Tranzacții imobiliare12 · 2,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Curcani?
Populația localității Curcani este de 5.099 (2026), pe locul 726 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Curcani?
Curcani are o suprafață de 53,6 km², cu o densitate a populației de 95 loc./km².
Populația din Curcani crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Curcani a trecut de la 5.476 la 5.099, adică o variație de −6,9%.
Unde se află Curcani?
Curcani se află în județul Călărași. Latitudine 44,200, longitudine 26,583.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Curcani?
În Curcani, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 12,1% (2026), pe locul 135 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Curcani?
În Curcani, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 60,6 m³ (2025), pe locul 256 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Care localități se învecinează cu Curcani?
Cele mai apropiate de Curcani sunt: Luica (3,7 km), Mitreni (3,9 km), Radovanu (5,3 km), Șoldanu (5,6 km), Nana (7,4 km).