Unirea (Călărași): populație și statistici
Unirea are o populație de 2.608 (2026), pe o suprafață de 93,0 km², cu o densitate a populației de 28,0 loc./km². Se află pe locul 1.838 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.608
- 93,0 km²
- 28 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Călărași după populație: Unirea ocupă locul 36 (număr de localități: 55).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 195,6 m³ în Unirea, față de o medie de 43,6 m³ în județul Călărași și 39,9 m³ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 12,3 ‰ în Unirea, față de o medie de 16,8 ‰ în județul Călărași și 20,1 ‰ la nivel național.
Unirea: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 19).
Unirea în cifre
Unde se află Unirea?
Populația din Unirea în timp
Populația localității Unirea a fost de 2.780 în 2016 și de 2.608 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.685 |
| 2022 | 2.681 |
| 2023 | 2.666 |
| 2024 | 2.639 |
| 2025 | 2.620 |
| 2026 | 2.608 |
Știați că?
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 13.031.
- Densitatea populației sale este de 3,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Dichiseni, la 5,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Roseți (populație: 6.524), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Unirea
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Unirea | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,1 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.553 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,3 ‰ | 16,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.759 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,4 ‰ | 7,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.332 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,6 ‰ | 13,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.158 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Unirea | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 14,19 km | 5,88 km | 7,67 km | pe locul 415 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,77 ‰ | 1,75 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.880 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.470 | 136.667 | 10.177.161 | pe locul 1.583 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 563,7 ‰ | 470,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 821 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,5 m² | 47,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.909 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,77 ‰ | 1,14 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.312 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Unirea | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 21,1 ‰ | 39,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.337 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,15 ‰ | 2,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.437 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Unirea | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 79 ‰ | 168 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.390 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,0% | 2,5% | 2,3% | pe locul 1.231 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Unirea | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 195,6 m³ | 43,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 11 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,91 km | 2,96 km | 4,05 km | pe locul 1.111 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Unirea | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 1,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.060 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 0,35 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.886 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 0,47 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.411 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Unirea | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 87 ‰ | 129 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.750 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,8 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.419 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Unirea
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor29 · 24,6%
- Transport și depozitare22 · 18,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit17 · 14,4%
- Industria prelucrătoare11 · 9,3%
- Hoteluri și restaurante9 · 7,6%
- Construcții6 · 5,1%
- Tranzacții imobiliare5 · 4,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice5 · 4,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 16,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte19 · 16,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor17 · 14,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe11 · 9,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație9 · 7,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi8 · 6,8%
- Lucrări speciale de construcții6 · 5,1%
- Tranzacții imobiliare5 · 4,2%
- Silvicultură și exploatare forestieră4 · 3,4%
- Fabricarea produselor alimentare4 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Unirea?
Populația localității Unirea este de 2.608 (2026), pe locul 1.838 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Unirea?
Unirea are o suprafață de 93,0 km², cu o densitate a populației de 28 loc./km².
Populația din Unirea crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Unirea a trecut de la 2.780 la 2.608, adică o variație de −6,2%.
Unde se află Unirea?
Unirea se află în județul Călărași. Latitudine 44,262, longitudine 27,584.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Unirea?
În Unirea, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 195,6 m³ (2025), pe locul 11 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Unirea?
În Unirea, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 12,3 ‰ (2025), pe locul 2.759 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Unirea?
Cele mai apropiate de Unirea sunt: Dichiseni (5,1 km), Jegălia (5,8 km), Roseți (10 km), Oltina (13 km), Borcea (16 km).