Perișoru: populație și statistici
Perișoru are o populație de 4.971 (2026), pe o suprafață de 213,6 km², cu o densitate a populației de 23,3 loc./km². Se află pe locul 768 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.971
- 213,6 km²
- 23 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Călărași după populație: Perișoru ocupă locul 14 (număr de localități: 55).
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 0,26 km în Perișoru, față de o medie de 3,26 km în județul Călărași și 3,48 km la nivel național.
Medici la 1 000 de locuitori: 0,20 ‰ în Perișoru, față de o medie de 1,25 ‰ în județul Călărași și 3,53 ‰ la nivel național.
Perișoru: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 40).
Perișoru în cifre
Unde se află Perișoru?
Populația din Perișoru în timp
Populația localității Perișoru a fost de 5.304 în 2016 și de 4.971 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.189 |
| 2022 | 5.088 |
| 2023 | 5.025 |
| 2024 | 4.995 |
| 2025 | 4.995 |
| 2026 | 4.971 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 29.909.
- Densitatea populației sale este de 3,9 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Ștefan cel Mare, la 6,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Dragalina (populație: 8.207), la 17 km distanță.
Toți indicatorii pentru Perișoru
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Perișoru | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,1 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.553 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,7 ‰ | 16,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.195 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,2 ‰ | 7,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 980 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 13,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.099 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Perișoru | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,87 km | 5,88 km | 7,67 km | pe locul 1.806 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,41 ‰ | 1,75 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.289 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.894 | 136.667 | 10.177.161 | pe locul 1.064 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 381,0 ‰ | 470,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.837 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 41,3 m² | 47,7 m² | 50,3 m² | pe locul 2.611 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Perișoru | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 0,26 km | 3,26 km | 6,17 km | pe locul 995 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 136 m³ | 5.233 m³ | 325.688 m³ | pe locul 795 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Perișoru | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 18,3 ‰ | 39,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.560 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,41 ‰ | 2,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.223 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Perișoru | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 69 ‰ | 168 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.609 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 2,5% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Perișoru | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 50,5 m³ | 43,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 408 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Perișoru | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,20 ‰ | 1,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.705 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,20 ‰ | 0,35 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.651 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,20 ‰ | 0,47 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.988 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Perișoru | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 87 ‰ | 129 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.750 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,0 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.630 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Perișoru
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor57 · 26,9%
- Transport și depozitare32 · 15,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit21 · 9,9%
- Industria prelucrătoare16 · 7,5%
- Construcții16 · 7,5%
- Hoteluri și restaurante14 · 6,6%
- Tranzacții imobiliare13 · 6,1%
- Activități administrative și servicii de suport12 · 5,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor40 · 18,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor27 · 12,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte25 · 11,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe21 · 9,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi20 · 9,4%
- Lucrări speciale de construcții16 · 7,5%
- Construcții de clădiri13 · 6,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație13 · 6,1%
- Tranzacții imobiliare13 · 6,1%
- Fabricarea produselor alimentare9 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Perișoru?
Populația localității Perișoru este de 4.971 (2026), pe locul 768 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Perișoru?
Perișoru are o suprafață de 213,6 km², cu o densitate a populației de 23 loc./km².
Populația din Perișoru crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Perișoru a trecut de la 5.304 la 4.971, adică o variație de −6,3%.
Unde se află Perișoru?
Perișoru se află în județul Călărași. Latitudine 44,450, longitudine 27,550.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Perișoru?
În Perișoru, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 0,26 km (2025), pe locul 995 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Perișoru?
În Perișoru, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,20 ‰ (2024), pe locul 2.705 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Care localități se învecinează cu Perișoru?
Cele mai apropiate de Perișoru sunt: Ștefan cel Mare (6,8 km), Cosâmbești (12 km), Movila (12 km), Sudiți (13 km), Mărculești (14 km).