Mânăstirea: populație și statistici
Mânăstirea are o populație de 4.889 (2026), pe o suprafață de 122,4 km², cu o densitate a populației de 39,9 loc./km². Se află pe locul 780 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −11,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.889
- 122,4 km²
- 40 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Călărași după populație: Mânăstirea ocupă locul 15 (număr de localități: 55).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,20 ‰ în Mânăstirea, față de o medie de 0,47 ‰ în județul Călărași și 1,08 ‰ la nivel național.
Decese la 1 000 de locuitori: 18,8 ‰ în Mânăstirea, față de o medie de 13,6 ‰ în județul Călărași și 11,1 ‰ la nivel național.
Mânăstirea: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 82).
Mânăstirea în cifre
Unde se află Mânăstirea?
Populația din Mânăstirea în timp
Populația localității Mânăstirea a fost de 5.550 în 2016 și de 4.889 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.202 |
| 2022 | 5.103 |
| 2023 | 5.037 |
| 2024 | 4.984 |
| 2025 | 4.922 |
| 2026 | 4.889 |
Știați că?
Toți indicatorii pentru Mânăstirea
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mânăstirea | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,6 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.450 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,1 ‰ | 16,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.631 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,6 ‰ | 7,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.209 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 18,8 ‰ | 13,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 425 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mânăstirea | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,36 km | 5,88 km | 7,67 km | pe locul 1.436 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,64 ‰ | 1,75 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.159 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.397 | 136.667 | 10.177.161 | pe locul 668 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 490,3 ‰ | 470,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.520 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 42,5 m² | 47,7 m² | 50,3 m² | pe locul 2.495 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,25 ‰ | 1,14 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 563 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Mânăstirea | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 42,1 ‰ | 39,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 768 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,27 ‰ | 2,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 781 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mânăstirea | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 82 ‰ | 168 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.322 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,6% | 2,5% | 2,3% | pe locul 776 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Mânăstirea | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 41,9 m³ | 43,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 604 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,50 km | 2,96 km | 4,05 km | pe locul 752 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Mânăstirea | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 1,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.917 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 0,35 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.714 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,20 ‰ | 0,47 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.988 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Mânăstirea | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 97 ‰ | 129 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.359 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,0 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.630 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mânăstirea
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor101 · 23,1%
- Activități administrative și servicii de suport78 · 17,8%
- Construcții53 · 12,1%
- Hoteluri și restaurante43 · 9,8%
- Transport și depozitare35 · 8,0%
- Industria prelucrătoare29 · 6,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit22 · 5,0%
- Arte, spectacole și activități recreative19 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor82 · 18,7%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră61 · 13,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație43 · 9,8%
- Lucrări speciale de construcții42 · 9,6%
- Construcții de clădiri41 · 9,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor33 · 7,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte29 · 6,6%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe19 · 4,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi18 · 4,1%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi15 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mânăstirea?
Populația localității Mânăstirea este de 4.889 (2026), pe locul 780 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mânăstirea?
Mânăstirea are o suprafață de 122,4 km², cu o densitate a populației de 40 loc./km².
Populația din Mânăstirea crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mânăstirea a trecut de la 5.550 la 4.889, adică o variație de −11,9%.
Unde se află Mânăstirea?
Mânăstirea se află în județul Călărași. Latitudine 44,217, longitudine 26,900.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mânăstirea?
În Mânăstirea, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,20 ‰ (2024), pe locul 1.988 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mânăstirea?
În Mânăstirea, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 18,8 ‰ (2025), pe locul 425 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Mânăstirea?
Cele mai apropiate de Mânăstirea sunt: Dorobanțu (4,0 km), Ulmu (5,7 km), Chiselet (6,0 km), Frăsinet (12 km), Ciocănești (13 km).