Ștefan cel Mare (Călărași): populație și statistici
Ștefan cel Mare are o populație de 3.235 (2026), pe o suprafață de 23,4 km², cu o densitate a populației de 138 loc./km². Se află pe locul 1.429 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.235
- 23,4 km²
- 138 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Călărași după populație: Ștefan cel Mare ocupă locul 28 (număr de localități: 55).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,6% în Ștefan cel Mare, față de o medie de 2,5% în județul Călărași și 2,0% la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 388,6 ‰ în Ștefan cel Mare, față de o medie de 470,8 ‰ în județul Călărași și 470,2 ‰ la nivel național.
Ștefan cel Mare: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 25).
Ștefan cel Mare în cifre
Unde se află Ștefan cel Mare?
Populația din Ștefan cel Mare în timp
Populația localității Ștefan cel Mare a fost de 3.290 în 2016 și de 3.235 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.266 |
| 2022 | 3.237 |
| 2023 | 3.254 |
| 2024 | 3.268 |
| 2025 | 3.226 |
| 2026 | 3.235 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.276.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Perișoru (populație: 4.971), la 6,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ștefan cel Mare
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ștefan cel Mare | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,5 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.106 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,5 ‰ | 16,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.274 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,3 ‰ | 7,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 629 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,7 ‰ | 13,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.979 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ștefan cel Mare | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,18 km | 5,88 km | 7,67 km | pe locul 1.720 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,40 ‰ | 1,75 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 464 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.257 | 136.667 | 10.177.161 | pe locul 1.954 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 388,6 ‰ | 470,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.771 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,0 m² | 47,7 m² | 50,3 m² | pe locul 2.229 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,62 ‰ | 1,14 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.445 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Ștefan cel Mare | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 17,9 ‰ | 39,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.602 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,93 ‰ | 2,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.615 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ștefan cel Mare | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 76 ‰ | 168 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.466 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,6% | 2,5% | 2,3% | pe locul 2.803 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Ștefan cel Mare | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 48,2 m³ | 43,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 440 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 7,76 km | 2,96 km | 4,05 km | pe locul 324 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Ștefan cel Mare | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 1,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.378 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 0,35 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.257 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 0,47 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.665 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ștefan cel Mare | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 118 ‰ | 129 ‰ | 91 ‰ | pe locul 750 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,1 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.857 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ștefan cel Mare
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor31 · 21,5%
- Transport și depozitare17 · 11,8%
- Hoteluri și restaurante15 · 10,4%
- Industria prelucrătoare14 · 9,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit13 · 9,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice10 · 6,9%
- Construcții9 · 6,2%
- Tranzacții imobiliare9 · 6,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor25 · 17,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor16 · 11,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte16 · 11,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație15 · 10,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe13 · 9,0%
- Tranzacții imobiliare9 · 6,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi8 · 5,6%
- Fabricarea produselor alimentare7 · 4,9%
- Lucrări speciale de construcții6 · 4,2%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora6 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ștefan cel Mare?
Populația localității Ștefan cel Mare este de 3.235 (2026), pe locul 1.429 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ștefan cel Mare?
Ștefan cel Mare are o suprafață de 23,4 km², cu o densitate a populației de 138 loc./km².
Populația din Ștefan cel Mare crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ștefan cel Mare a trecut de la 3.290 la 3.235, adică o variație de −1,7%.
Unde se află Ștefan cel Mare?
Ștefan cel Mare se află în județul Călărași. Latitudine 44,428, longitudine 27,630.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Ștefan cel Mare?
În Ștefan cel Mare, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,6% (2026), pe locul 2.803 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ștefan cel Mare?
În Ștefan cel Mare, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 388,6 ‰ (2025), pe locul 2.771 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Ștefan cel Mare?
Cele mai apropiate de Ștefan cel Mare sunt: Perișoru (6,8 km), Movila (7,4 km), Jegălia (14 km), Borcea (15 km), Fetești (15 km).