Vâlcelele (Călărași): populație și statistici
Vâlcelele are o populație de 1.600 (2026), pe o suprafață de 68,0 km², cu o densitate a populației de 23,5 loc./km². Se află pe locul 2.653 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.600
- 68,0 km²
- 24 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Călărași după populație: Vâlcelele ocupă locul 50 (număr de localități: 55).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 93,1 m³ în Vâlcelele, față de o medie de 43,6 m³ în județul Călărași și 39,9 m³ la nivel național.
Decese la 1 000 de locuitori: 23,8 ‰ în Vâlcelele, față de o medie de 13,6 ‰ în județul Călărași și 11,1 ‰ la nivel național.
Vâlcelele: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe (număr de societăți: 17).
Vâlcelele în cifre
Unde se află Vâlcelele?
Populația din Vâlcelele în timp
Populația localității Vâlcelele a fost de 1.742 în 2016 și de 1.600 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.627 |
| 2022 | 1.592 |
| 2023 | 1.596 |
| 2024 | 1.603 |
| 2025 | 1.597 |
| 2026 | 1.600 |
Știați că?
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.528.
- Densitatea populației sale este de 3,9 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Dragoș Vodă (populație: 2.775), la 5,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vâlcelele
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vâlcelele | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 33,1 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 167 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,8 ‰ | 16,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.462 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,6 ‰ | 7,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.238 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 23,8 ‰ | 13,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 119 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vâlcelele | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 18,12 km | 5,88 km | 7,67 km | pe locul 213 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,50 ‰ | 1,75 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 727 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.053 | 136.667 | 10.177.161 | pe locul 2.339 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 658,1 ‰ | 470,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 383 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 54,7 m² | 47,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.078 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,88 ‰ | 1,14 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 691 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Vâlcelele | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 27,5 ‰ | 39,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.740 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,88 ‰ | 2,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.771 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vâlcelele | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 181 ‰ | 168 ‰ | 71 ‰ | pe locul 461 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,7% | 2,5% | 2,3% | pe locul 1.928 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Vâlcelele | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 93,1 m³ | 43,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 79 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Vâlcelele | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,62 ‰ | 1,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.111 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,62 ‰ | 0,35 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 700 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,62 ‰ | 0,47 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 722 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vâlcelele | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 91 ‰ | 129 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.569 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,2 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 538 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vâlcelele
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor24 · 21,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit17 · 15,5%
- Transport și depozitare17 · 15,5%
- Hoteluri și restaurante8 · 7,3%
- Tranzacții imobiliare8 · 7,3%
- Industria prelucrătoare7 · 6,4%
- Construcții7 · 6,4%
- Activități administrative și servicii de suport5 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe17 · 15,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor17 · 15,5%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 12,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte12 · 10,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi10 · 9,1%
- Tranzacții imobiliare8 · 7,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație7 · 6,4%
- Lucrări speciale de construcții6 · 5,5%
- Fabricarea produselor alimentare5 · 4,5%
- Producția și furnizarea de energie electrică și termică, gaze, apă caldă și aer condiționat3 · 2,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vâlcelele?
Populația localității Vâlcelele este de 1.600 (2026), pe locul 2.653 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vâlcelele?
Vâlcelele are o suprafață de 68,0 km², cu o densitate a populației de 24 loc./km².
Populația din Vâlcelele crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vâlcelele a trecut de la 1.742 la 1.600, adică o variație de −8,2%.
Unde se află Vâlcelele?
Vâlcelele se află în județul Călărași. Latitudine 44,383, longitudine 27,167.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Vâlcelele?
În Vâlcelele, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 93,1 m³ (2025), pe locul 79 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vâlcelele?
În Vâlcelele, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 23,8 ‰ (2025), pe locul 119 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Vâlcelele?
Cele mai apropiate de Vâlcelele sunt: Dragoș Vodă (5,7 km), Vlad Țepeș (7,6 km), Independența (11 km), Dragalina (14 km), Ștefan Vodă (15 km).