Lupșanu: populație și statistici
Lupșanu are o populație de 2.779 (2026), pe o suprafață de 94,3 km², cu o densitate a populației de 29,5 loc./km². Se află pe locul 1.742 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −13,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.779
- 94,3 km²
- 30 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Călărași după populație: Lupșanu ocupă locul 34 (număr de localități: 55).
Decese la 1 000 de locuitori: 20,9 ‰ în Lupșanu, față de o medie de 13,6 ‰ în județul Călărași și 11,1 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 675,4 ‰ în Lupșanu, față de o medie de 470,8 ‰ în județul Călărași și 470,2 ‰ la nivel național.
Lupșanu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 46).
Lupșanu în cifre
Unde se află Lupșanu?
Populația din Lupșanu în timp
Populația localității Lupșanu a fost de 3.198 în 2016 și de 2.779 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.911 |
| 2022 | 2.861 |
| 2023 | 2.834 |
| 2024 | 2.816 |
| 2025 | 2.787 |
| 2026 | 2.779 |
Știați că?
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 13.211.
- Densitatea populației sale este de 3,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Dor Mărunt (populație: 6.510), la 6,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Lupșanu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Lupșanu | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,0 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 561 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,6 ‰ | 16,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.715 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,8 ‰ | 7,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.599 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 20,9 ‰ | 13,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 256 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Lupșanu | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 14,65 km | 5,88 km | 7,67 km | pe locul 385 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,16 ‰ | 1,75 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 884 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.877 | 136.667 | 10.177.161 | pe locul 1.078 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 675,4 ‰ | 470,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 327 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 40,6 m² | 47,7 m² | 50,3 m² | pe locul 2.666 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,36 ‰ | 1,14 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.705 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Lupșanu | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 35,3 ‰ | 39,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.133 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,88 ‰ | 2,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 996 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Lupșanu | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 101 ‰ | 168 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.004 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,4% | 2,5% | 2,3% | pe locul 2.140 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Lupșanu | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 25,2 m³ | 43,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.449 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Lupșanu | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,36 ‰ | 1,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.148 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,36 ‰ | 0,35 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.992 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Lupșanu | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 96 ‰ | 129 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.393 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,6 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.518 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Lupșanu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor62 · 26,1%
- Transport și depozitare31 · 13,0%
- Industria prelucrătoare21 · 8,8%
- Construcții17 · 7,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit16 · 6,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice13 · 5,5%
- Hoteluri și restaurante12 · 5,0%
- Arte, spectacole și activități recreative12 · 5,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor46 · 19,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte25 · 10,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 9,2%
- Lucrări speciale de construcții16 · 6,7%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe15 · 6,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi15 · 6,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație12 · 5,0%
- Învățământ10 · 4,2%
- Construcții de clădiri9 · 3,8%
- Tranzacții imobiliare8 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Lupșanu?
Populația localității Lupșanu este de 2.779 (2026), pe locul 1.742 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Lupșanu?
Lupșanu are o suprafață de 94,3 km², cu o densitate a populației de 30 loc./km².
Populația din Lupșanu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Lupșanu a trecut de la 3.198 la 2.779, adică o variație de −13,1%.
Unde se află Lupșanu?
Lupșanu se află în județul Călărași. Latitudine 44,389, longitudine 26,914.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lupșanu?
În Lupșanu, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 20,9 ‰ (2025), pe locul 256 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lupșanu?
În Lupșanu, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 675,4 ‰ (2025), pe locul 327 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Lupșanu?
Cele mai apropiate de Lupșanu sunt: Dor Mărunt (6,8 km), Lehliu Gară (7,3 km), Frăsinet (10 km), Valea Argovei (11 km), Lehliu (12 km).