Sărulești (Călărași): populație și statistici
Sărulești are o populație de 3.003 (2026), pe o suprafață de 68,4 km², cu o densitate a populației de 43,9 loc./km². Se află pe locul 1.585 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +1,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.003
- 68,4 km²
- 44 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Călărași după populație: Sărulești ocupă locul 32 (număr de localități: 55).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 3,7 m³ în Sărulești, față de o medie de 43,6 m³ în județul Călărași și 39,9 m³ la nivel național.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Sărulești, față de o medie de 0,47 ‰ în județul Călărași și 1,08 ‰ la nivel național.
Sărulești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 74).
Sărulești în cifre
Unde se află Sărulești?
Populația din Sărulești în timp
Populația localității Sărulești a fost de 2.963 în 2016 și de 3.003 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.900 |
| 2022 | 2.888 |
| 2023 | 2.913 |
| 2024 | 2.935 |
| 2025 | 2.949 |
| 2026 | 3.003 |
Știați că?
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.574.
- Densitatea populației sale este de 2,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Gurbănești, la 5,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Fundulea (populație: 6.440), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sărulești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sărulești | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,6 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 937 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 16,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.890 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 7,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 241 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,3 ‰ | 13,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.481 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sărulești | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,19 km | 5,88 km | 7,67 km | pe locul 1.239 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,00 ‰ | 1,75 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 951 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.300 | 136.667 | 10.177.161 | pe locul 1.882 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 432,9 ‰ | 470,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.246 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 38,4 m² | 47,7 m² | 50,3 m² | pe locul 2.833 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,66 ‰ | 1,14 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 458 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Sărulești | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 45,0 ‰ | 39,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 665 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,00 ‰ | 2,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 502 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sărulești | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 87 ‰ | 168 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.222 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 7,8% | 2,5% | 2,3% | pe locul 346 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Sărulești | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 18,6 ‰ | 8,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 508 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Sărulești | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 3,7 m³ | 43,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.578 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Sărulești | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 1,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.277 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 0,35 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.137 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,47 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Sărulești | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 171 ‰ | 129 ‰ | 91 ‰ | pe locul 216 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,3 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.683 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sărulești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor106 · 32,2%
- Transport și depozitare40 · 12,2%
- Distribuția apei; salubritate, gestionarea deșeurilor, activități de decontaminare22 · 6,7%
- Construcții21 · 6,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit20 · 6,1%
- Hoteluri și restaurante20 · 6,1%
- Industria prelucrătoare19 · 5,8%
- Arte, spectacole și activități recreative14 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor74 · 22,5%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor62 · 18,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte36 · 10,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi26 · 7,9%
- Colectarea, tratarea și eliminarea deșeurilor; activități de recuperare a materialelor22 · 6,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație20 · 6,1%
- Construcții de clădiri15 · 4,6%
- Lucrări speciale de construcții15 · 4,6%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe14 · 4,3%
- Tranzacții imobiliare13 · 4,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sărulești?
Populația localității Sărulești este de 3.003 (2026), pe locul 1.585 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sărulești?
Sărulești are o suprafață de 68,4 km², cu o densitate a populației de 44 loc./km².
Populația din Sărulești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sărulești a trecut de la 2.963 la 3.003, adică o variație de +1,3%.
Unde se află Sărulești?
Sărulești se află în județul Călărași. Latitudine 44,417, longitudine 26,650.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Sărulești?
În Sărulești, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 3,7 m³ (2025), pe locul 2.578 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sărulești?
În Sărulești, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.127 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Care localități se învecinează cu Sărulești?
Cele mai apropiate de Sărulești sunt: Gurbănești (5,4 km), Tămădău Mare (8,4 km), Nicolae Bălcescu (8,8 km), Fundulea (11 km), Ileana (12 km).