Vinderei: populație și statistici
Vinderei are o populație de 3.386 (2026), pe o suprafață de 75,0 km², cu o densitate a populației de 45,2 loc./km². Se află pe locul 1.344 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −18,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.386
- 75,0 km²
- 45 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vaslui după populație: Vinderei ocupă locul 35 (număr de localități: 86).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 10,9 ‰ în Vinderei, față de o medie de 22,9 ‰ în județul Vaslui și 60,3 ‰ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 26,6 ‰ în Vinderei, față de o medie de 31,0 ‰ în județul Vaslui și 20,1 ‰ la nivel național.
Vinderei: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 22).
Vinderei în cifre
Unde se află Vinderei?
Populația din Vinderei în timp
Populația localității Vinderei a fost de 4.176 în 2016 și de 3.386 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.743 |
| 2022 | 3.653 |
| 2023 | 3.539 |
| 2024 | 3.479 |
| 2025 | 3.431 |
| 2026 | 3.386 |
Știați că?
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.503.
- Densitatea populației sale este de 2,0 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Bălăbănești, la 6,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bârlad (populație: 64.938), la 13 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vinderei
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vinderei | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,7 ‰ | 19,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 807 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 26,6 ‰ | 31,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 170 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,9 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.073 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,2 ‰ | 9,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.251 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vinderei | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,04 km | 3,24 km | 7,67 km | pe locul 2.443 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.225 | 186.587 | 10.177.161 | pe locul 777 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 657,1 ‰ | 375,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 388 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 38,3 m² | 44,6 m² | 50,3 m² | pe locul 2.837 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Vinderei | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 10,9 ‰ | 22,9 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 3.007 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,59 ‰ | 1,52 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.856 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vinderei | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 34 ‰ | 114 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.811 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,7% | 3,1% | 2,3% | pe locul 1.011 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Vinderei | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 7,1 m³ | 20,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.481 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Vinderei | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 1,20 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.423 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 0,29 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.311 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 0,49 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.696 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vinderei | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 88 ‰ | 109 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.700 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,0 la 10 000 loc. | 2,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.916 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vinderei
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor25 · 24,8%
- Transport și depozitare24 · 23,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit11 · 10,9%
- Hoteluri și restaurante11 · 10,9%
- Construcții9 · 8,9%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 8,9%
- Industria prelucrătoare4 · 4,0%
- Alte activități de servicii4 · 4,0%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte22 · 21,8%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 17,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor16 · 15,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe11 · 10,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 10,9%
- Lucrări speciale de construcții8 · 7,9%
- Construcții de clădiri7 · 6,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi6 · 5,9%
- Activități de închiriere și leasing3 · 3,0%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră3 · 3,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vinderei?
Populația localității Vinderei este de 3.386 (2026), pe locul 1.344 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vinderei?
Vinderei are o suprafață de 75,0 km², cu o densitate a populației de 45 loc./km².
Populația din Vinderei crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vinderei a trecut de la 4.176 la 3.386, adică o variație de −18,9%.
Unde se află Vinderei?
Vinderei se află în județul Vaslui. Latitudine 46,148, longitudine 27,795.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vinderei?
În Vinderei, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 10,9 ‰ (2026), pe locul 3.007 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vinderei?
În Vinderei, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 26,6 ‰ (2025), pe locul 170 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Vinderei?
Cele mai apropiate de Vinderei sunt: Bălăbănești (6,7 km), Fruntișeni (6,8 km), Berești (9,4 km), Rădești (9,5 km), Grivița (10 km).