Tătărăni (Vaslui): populație și statistici
Tătărăni are o populație de 1.925 (2026), pe o suprafață de 78,0 km², cu o densitate a populației de 24,7 loc./km². Se află pe locul 2.389 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −13,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.925
- 78,0 km²
- 25 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vaslui după populație: Tătărăni ocupă locul 65 (număr de localități: 86).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 34,0 m² în Tătărăni, față de o medie de 44,6 m² în județul Vaslui și 51,1 m² la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 3,6 ‰ în Tătărăni, față de o medie de 6,3 ‰ în județul Vaslui și 6,7 ‰ la nivel național.
Tătărăni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 13).
Tătărăni în cifre
Unde se află Tătărăni?
Populația din Tătărăni în timp
Populația localității Tătărăni a fost de 2.233 în 2016 și de 1.925 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.045 |
| 2022 | 2.001 |
| 2023 | 1.965 |
| 2024 | 1.939 |
| 2025 | 1.948 |
| 2026 | 1.925 |
Știați că?
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.927.
- Densitatea populației sale este de 3,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Crețești, la 6,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Duda-Epureni (populație: 4.013), la 7,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Tătărăni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Tătărăni | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,4 ‰ | 19,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 526 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,8 ‰ | 31,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 760 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 3,6 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.951 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 19,2 ‰ | 9,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 386 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Tătărăni | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,04 ‰ | 1,23 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.601 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 932 | 186.587 | 10.177.161 | pe locul 2.566 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 484,2 ‰ | 375,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.589 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 34,0 m² | 44,6 m² | 50,3 m² | pe locul 3.052 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Tătărăni | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 15,1 ‰ | 22,9 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.805 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,56 ‰ | 1,52 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.090 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Tătărăni | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 51 ‰ | 114 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.178 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,5% | 3,1% | 2,3% | pe locul 1.062 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Tătărăni | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,52 ‰ | 1,20 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.416 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,52 ‰ | 0,29 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.069 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,52 ‰ | 0,49 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 951 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Tătărăni | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 97 ‰ | 109 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.359 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,2 la 10 000 loc. | 2,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 793 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Tătărăni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor21 · 31,3%
- Transport și depozitare13 · 19,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit9 · 13,4%
- Construcții6 · 9,0%
- Hoteluri și restaurante5 · 7,5%
- Activități administrative și servicii de suport4 · 6,0%
- Tranzacții imobiliare3 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 19,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 19,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte12 · 17,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe6 · 9,0%
- Construcții de clădiri6 · 9,0%
- Lucrări speciale de construcții6 · 9,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi6 · 9,0%
- Lucrări de geniu civil5 · 7,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație5 · 7,5%
- Tranzacții imobiliare3 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Tătărăni?
Populația localității Tătărăni este de 1.925 (2026), pe locul 2.389 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Tătărăni?
Tătărăni are o suprafață de 78,0 km², cu o densitate a populației de 25 loc./km².
Populația din Tătărăni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Tătărăni a trecut de la 2.233 la 1.925, adică o variație de −13,8%.
Unde se află Tătărăni?
Tătărăni se află în județul Vaslui. Latitudine 46,694, longitudine 27,933.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Tătărăni?
În Tătărăni, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 34,0 m² (2025), pe locul 3.052 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tătărăni?
În Tătărăni, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 3,6 ‰ (2025), pe locul 2.951 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Tătărăni?
Cele mai apropiate de Tătărăni sunt: Crețești (6,9 km), Tanacu (7,0 km), Duda-Epureni (7,7 km), Huși (10 km), Boțești (11 km).