Tanacu: populație și statistici
Tanacu are o populație de 1.665 (2026), pe o suprafață de 62,6 km², cu o densitate a populației de 26,6 loc./km². Se află pe locul 2.615 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −19,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.665
- 62,6 km²
- 27 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vaslui după populație: Tanacu ocupă locul 76 (număr de localități: 86).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 33,7 m² în Tanacu, față de o medie de 44,6 m² în județul Vaslui și 51,1 m² la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 10,8 ‰ în Tanacu, față de o medie de 6,3 ‰ în județul Vaslui și 6,7 ‰ la nivel național.
Tanacu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 19).
Tanacu în cifre
Unde se află Tanacu?
Populația din Tanacu în timp
Populația localității Tanacu a fost de 2.078 în 2016 și de 1.665 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.833 |
| 2022 | 1.782 |
| 2023 | 1.745 |
| 2024 | 1.722 |
| 2025 | 1.691 |
| 2026 | 1.665 |
Știați că?
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.769.
- Densitatea populației sale este de 3,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Tătărăni, la 7,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Muntenii de Sus (populație: 4.354), la 7,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Tanacu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Tanacu | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,0 ‰ | 19,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.821 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 24,0 ‰ | 31,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 336 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,8 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 307 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 19,2 ‰ | 9,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 386 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Tanacu | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 12,61 km | 3,24 km | 7,67 km | pe locul 557 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,80 ‰ | 1,23 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.061 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.011 | 186.587 | 10.177.161 | pe locul 2.419 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 607,2 ‰ | 375,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 573 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 33,7 m² | 44,6 m² | 50,3 m² | pe locul 3.063 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,80 ‰ | 1,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 709 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Tanacu | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 20,4 ‰ | 22,9 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.391 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,40 ‰ | 1,52 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.330 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Tanacu | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 74 ‰ | 114 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.498 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,6% | 3,1% | 2,3% | pe locul 1.041 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Tanacu | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 28,8 m³ | 20,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.207 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Tanacu | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,60 ‰ | 0,49 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 755 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Tanacu | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 79 ‰ | 109 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.090 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,0 la 10 000 loc. | 2,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 575 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Tanacu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor24 · 21,6%
- Transport și depozitare18 · 16,2%
- Industria prelucrătoare11 · 9,9%
- Hoteluri și restaurante11 · 9,9%
- Construcții10 · 9,0%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 8,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit8 · 7,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice8 · 7,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 17,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor17 · 15,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte15 · 13,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi11 · 9,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 9,9%
- Construcții de clădiri10 · 9,0%
- Lucrări speciale de construcții7 · 6,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe6 · 5,4%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management5 · 4,5%
- Fabricarea produselor alimentare4 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Tanacu?
Populația localității Tanacu este de 1.665 (2026), pe locul 2.615 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Tanacu?
Tanacu are o suprafață de 62,6 km², cu o densitate a populației de 27 loc./km².
Populația din Tanacu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Tanacu a trecut de la 2.078 la 1.665, adică o variație de −19,9%.
Unde se află Tanacu?
Tanacu se află în județul Vaslui. Latitudine 46,675, longitudine 27,845.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Tanacu?
În Tanacu, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 33,7 m² (2025), pe locul 3.063 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tanacu?
În Tanacu, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 10,8 ‰ (2025), pe locul 307 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Tanacu?
Cele mai apropiate de Tanacu sunt: Tătărăni (7,0 km), Muntenii de Sus (7,2 km), Muntenii de Jos (8,7 km), Vaslui (9,7 km), Văleni (11 km).