Arsura: populație și statistici
Arsura are o populație de 1.670 (2026), pe o suprafață de 40,5 km², cu o densitate a populației de 41,3 loc./km². Se află pe locul 2.610 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +2,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.670
- 40,5 km²
- 41 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vaslui după populație: Arsura ocupă locul 75 (număr de localități: 86).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 26,8 m² în Arsura, față de o medie de 44,6 m² în județul Vaslui și 51,1 m² la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 6,6 ‰ în Arsura, față de o medie de 22,9 ‰ în județul Vaslui și 60,3 ‰ la nivel național.
Arsura: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 6).
Arsura în cifre
Unde se află Arsura?
Populația din Arsura în timp
Populația localității Arsura a fost de 1.634 în 2016 și de 1.670 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.444 |
| 2022 | 1.422 |
| 2023 | 1.396 |
| 2024 | 1.403 |
| 2025 | 1.699 |
| 2026 | 1.670 |
Știați că?
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.668.
- Densitatea populației sale este de 2,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Bunești-Averești, la 5,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Cozmești (populație: 6.068), la 6,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Arsura
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Arsura | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,6 ‰ | 19,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.847 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,0 ‰ | 31,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 728 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,6 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.716 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,8 ‰ | 9,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.352 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Arsura | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,16 km | 3,24 km | 7,67 km | pe locul 1.056 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 894 | 186.587 | 10.177.161 | pe locul 2.644 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 535,3 ‰ | 375,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.039 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 26,8 m² | 44,6 m² | 50,3 m² | pe locul 3.149 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Arsura | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 6,6 ‰ | 22,9 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 3.101 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,60 ‰ | 1,52 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.850 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Arsura | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 41 ‰ | 114 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.573 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 6,1% | 3,1% | 2,3% | pe locul 520 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Arsura | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 15,0 m³ | 20,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.112 din 2.656 |
Educație
| Indicator | Arsura | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 67 ‰ | 109 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.558 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,0 la 10 000 loc. | 2,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 575 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Arsura
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor7 · 21,9%
- Transport și depozitare6 · 18,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit3 · 9,4%
- Hoteluri și restaurante3 · 9,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice3 · 9,4%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte6 · 18,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor5 · 15,6%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor5 · 15,6%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe3 · 9,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi3 · 9,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație3 · 9,4%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management3 · 9,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Arsura?
Populația localității Arsura este de 1.670 (2026), pe locul 2.610 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Arsura?
Arsura are o suprafață de 40,5 km², cu o densitate a populației de 41 loc./km².
Populația din Arsura crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Arsura a trecut de la 1.634 la 1.670, adică o variație de +2,2%.
Unde se află Arsura?
Arsura se află în județul Vaslui. Latitudine 46,814, longitudine 28,031.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Arsura?
În Arsura, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 26,8 m² (2025), pe locul 3.149 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Arsura?
În Arsura, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 6,6 ‰ (2026), pe locul 3.101 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Arsura?
Cele mai apropiate de Arsura sunt: Bunești-Averești (5,3 km), Cozmești (6,9 km), Drânceni (7,9 km), Boțești (11 km), Dolhești (11 km).