Lunca Banului: populație și statistici
Lunca Banului are o populație de 3.311 (2026), pe o suprafață de 83,0 km², cu o densitate a populației de 39,9 loc./km². Se află pe locul 1.387 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −11,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.311
- 83,0 km²
- 40 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vaslui după populație: Lunca Banului ocupă locul 37 (număr de localități: 86).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,30 ‰ în Lunca Banului, față de o medie de 1,23 ‰ în județul Vaslui și 1,87 ‰ la nivel național.
Medici la 1 000 de locuitori: 0,30 ‰ în Lunca Banului, față de o medie de 1,20 ‰ în județul Vaslui și 3,53 ‰ la nivel național.
Lunca Banului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 37).
Lunca Banului în cifre
Unde se află Lunca Banului?
Populația din Lunca Banului în timp
Populația localității Lunca Banului a fost de 3.737 în 2016 și de 3.311 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.511 |
| 2022 | 3.431 |
| 2023 | 3.395 |
| 2024 | 3.361 |
| 2025 | 3.340 |
| 2026 | 3.311 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.620.
- Densitatea populației sale este de 2,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Stănilești (populație: 4.972), la 8,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Lunca Banului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Lunca Banului | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,6 ‰ | 19,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.131 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,2 ‰ | 31,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 868 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,2 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.399 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,3 ‰ | 9,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.423 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Lunca Banului | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,06 km | 3,24 km | 7,67 km | pe locul 1.080 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,30 ‰ | 1,23 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.341 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.375 | 186.587 | 10.177.161 | pe locul 1.744 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 415,3 ‰ | 375,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.497 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 53,8 m² | 44,6 m² | 50,3 m² | pe locul 1.165 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Lunca Banului | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 23,9 ‰ | 22,9 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.076 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,02 ‰ | 1,52 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 921 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Lunca Banului | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 85 ‰ | 114 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.271 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,1% | 3,1% | 2,3% | pe locul 684 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Lunca Banului | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 12,7 m³ | 20,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.237 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Lunca Banului | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 1,20 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.423 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 0,29 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.311 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 0,49 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.696 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Lunca Banului | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 89 ‰ | 109 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.652 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,0 la 10 000 loc. | 2,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.916 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Lunca Banului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor47 · 19,1%
- Transport și depozitare40 · 16,3%
- Construcții33 · 13,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit22 · 8,9%
- Industria prelucrătoare21 · 8,5%
- Hoteluri și restaurante21 · 8,5%
- Activități administrative și servicii de suport18 · 7,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice13 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte37 · 15,0%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor33 · 13,4%
- Lucrări speciale de construcții30 · 12,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor29 · 11,8%
- Construcții de clădiri28 · 11,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe20 · 8,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi20 · 8,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație20 · 8,1%
- Lucrări de geniu civil13 · 5,3%
- Fabricarea produselor alimentare9 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Lunca Banului?
Populația localității Lunca Banului este de 3.311 (2026), pe locul 1.387 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Lunca Banului?
Lunca Banului are o suprafață de 83,0 km², cu o densitate a populației de 40 loc./km².
Populația din Lunca Banului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Lunca Banului a trecut de la 3.737 la 3.311, adică o variație de −11,4%.
Unde se află Lunca Banului?
Lunca Banului se află în județul Vaslui. Latitudine 46,544, longitudine 28,182.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lunca Banului?
În Lunca Banului, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,30 ‰ (2025), pe locul 2.341 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lunca Banului?
În Lunca Banului, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,30 ‰ (2024), pe locul 2.423 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Care localități se învecinează cu Lunca Banului?
Cele mai apropiate de Lunca Banului sunt: Stănilești (8,3 km), Vetrișoaia (10 km), Dimitrie Cantemir (10 km), Pădureni (12 km), Hoceni (16 km).