Pușcași: populație și statistici
Pușcași are o populație de 3.680 (2026), pe o suprafață de 29,8 km², cu o densitate a populației de 124 loc./km². Se află pe locul 1.208 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: 0,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.680
- 29,8 km²
- 124 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vaslui după populație: Pușcași ocupă locul 29 (număr de localități: 86).
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 0,38 km în Pușcași, față de o medie de 2,38 km în județul Vaslui și 3,48 km la nivel național.
Medici la 1 000 de locuitori: 0,27 ‰ în Pușcași, față de o medie de 1,20 ‰ în județul Vaslui și 3,53 ‰ la nivel național.
Pușcași: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 28).
Pușcași în cifre
Unde se află Pușcași?
Populația din Pușcași în timp
Populația localității Pușcași a fost de 3.681 în 2016 și de 3.680 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.682 |
| 2022 | 3.705 |
| 2023 | 3.715 |
| 2024 | 3.695 |
| 2025 | 3.703 |
| 2026 | 3.680 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.167.
- Cea mai apropiată localitate este Laza, la 3,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Vaslui (populație: 131.722), la 7,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Pușcași
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Pușcași | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,8 ‰ | 19,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.292 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,1 ‰ | 31,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.615 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,1 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.450 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,8 ‰ | 9,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.584 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Pușcași | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,58 km | 3,24 km | 7,67 km | pe locul 1.385 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 4,35 ‰ | 1,23 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 316 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.449 | 186.587 | 10.177.161 | pe locul 1.616 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 393,8 ‰ | 375,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.723 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 43,2 m² | 44,6 m² | 50,3 m² | pe locul 2.415 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,36 ‰ | 1,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 930 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Pușcași | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 0,38 km | 2,38 km | 6,17 km | pe locul 990 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 7 m³ | 1.771 m³ | 325.688 m³ | pe locul 990 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Pușcași | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 16,0 ‰ | 22,9 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.747 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,90 ‰ | 1,52 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.752 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Pușcași | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 37 ‰ | 114 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.708 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,1% | 3,1% | 2,3% | pe locul 1.670 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Pușcași | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 16,8 m³ | 20,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.007 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,99 km | 2,02 km | 4,05 km | pe locul 1.091 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Pușcași | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 1,20 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.543 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 0,29 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.453 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Pușcași | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 68 ‰ | 109 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.530 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,7 la 10 000 loc. | 2,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.138 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Pușcași
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor33 · 21,4%
- Transport și depozitare22 · 14,3%
- Construcții18 · 11,7%
- Hoteluri și restaurante16 · 10,4%
- Industria prelucrătoare15 · 9,7%
- Activități administrative și servicii de suport14 · 9,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice7 · 4,5%
- Alte activități de servicii7 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor28 · 18,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte21 · 13,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 13,0%
- Lucrări speciale de construcții18 · 11,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație16 · 10,4%
- Construcții de clădiri13 · 8,4%
- Activități de închiriere și leasing9 · 5,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi8 · 5,2%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră8 · 5,2%
- Lucrări de geniu civil7 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Pușcași?
Populația localității Pușcași este de 3.680 (2026), pe locul 1.208 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Pușcași?
Pușcași are o suprafață de 29,8 km², cu o densitate a populației de 124 loc./km².
Populația din Pușcași crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Pușcași a trecut de la 3.681 la 3.680, adică o variație de 0,0%.
Unde se află Pușcași?
Pușcași se află în județul Vaslui. Latitudine 46,619, longitudine 27,641.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Pușcași?
În Pușcași, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 0,38 km (2025), pe locul 990 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Pușcași?
În Pușcași, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,27 ‰ (2024), pe locul 2.543 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Care localități se învecinează cu Pușcași?
Cele mai apropiate de Pușcași sunt: Laza (3,7 km), Bălteni (6,8 km), Vaslui (7,0 km), Lipovăț (8,0 km), Poienești (8,0 km).