Năsturelu: populație și statistici
Năsturelu are o populație de 2.296 (2026), pe o suprafață de 62,8 km², cu o densitate a populației de 36,5 loc./km². Se află pe locul 2.077 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −13,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.296
- 62,8 km²
- 36 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Teleorman după populație: Năsturelu ocupă locul 45 (număr de localități: 97).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 12,7% în Năsturelu, față de o medie de 4,8% în județul Teleorman și 2,0% la nivel național.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 0,87 ‰ în Năsturelu, față de o medie de 0,51 ‰ în județul Teleorman și 0,60 ‰ la nivel național.
Năsturelu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 22).
Năsturelu în cifre
Unde se află Năsturelu?
Populația din Năsturelu în timp
Populația localității Năsturelu a fost de 2.655 în 2016 și de 2.296 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.441 |
| 2022 | 2.394 |
| 2023 | 2.354 |
| 2024 | 2.363 |
| 2025 | 2.316 |
| 2026 | 2.296 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.801.
- Densitatea populației sale este de 2,5 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Zimnicea (populație: 13.292), la 7,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Năsturelu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Năsturelu | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,9 ‰ | 15,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.068 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,4 ‰ | 18,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.298 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,8 ‰ | 5,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.139 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,0 ‰ | 16,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 669 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Năsturelu | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuințe existente (2025) | 951 | 174.879 | 10.177.161 | pe locul 2.535 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 414,2 ‰ | 525,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.516 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,5 m² | 51,1 m² | 50,3 m² | pe locul 1.909 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Năsturelu | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 29,2 ‰ | 38,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.596 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,74 ‰ | 1,95 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.899 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Năsturelu | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 37 ‰ | 163 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.708 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 12,7% | 4,8% | 2,3% | pe locul 117 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Năsturelu | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,87 ‰ | 1,57 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 622 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,87 ‰ | 0,51 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 229 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Năsturelu | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 91 ‰ | 118 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.569 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,4 la 10 000 loc. | 3,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.118 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Năsturelu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor40 · 30,3%
- Transport și depozitare21 · 15,9%
- Hoteluri și restaurante14 · 10,6%
- Activități administrative și servicii de suport14 · 10,6%
- Industria prelucrătoare10 · 7,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit7 · 5,3%
- Construcții7 · 5,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice5 · 3,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 16,7%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 16,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi14 · 10,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație13 · 9,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte11 · 8,3%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora10 · 7,6%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi9 · 6,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe6 · 4,5%
- Lucrări speciale de construcții6 · 4,5%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)4 · 3,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Năsturelu?
Populația localității Năsturelu este de 2.296 (2026), pe locul 2.077 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Năsturelu?
Năsturelu are o suprafață de 62,8 km², cu o densitate a populației de 36 loc./km².
Populația din Năsturelu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Năsturelu a trecut de la 2.655 la 2.296, adică o variație de −13,5%.
Unde se află Năsturelu?
Năsturelu se află în județul Teleorman. Latitudine 43,658, longitudine 25,459.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Năsturelu?
În Năsturelu, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 12,7% (2026), pe locul 117 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Năsturelu?
În Năsturelu, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 0,87 ‰ (2024), pe locul 229 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Care localități se învecinează cu Năsturelu?
Cele mai apropiate de Năsturelu sunt: Zimnicea (7,6 km), Bujoru (11 km), Bragadiru (12 km), Pietroșani (13 km), Fântânele (14 km).