Măldăeni: populație și statistici
Măldăeni are o populație de 3.576 (2026), pe o suprafață de 77,7 km², cu o densitate a populației de 46,0 loc./km². Se află pe locul 1.250 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −15,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.576
- 77,7 km²
- 46 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Teleorman după populație: Măldăeni ocupă locul 16 (număr de localități: 97).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 51 ‰ în Măldăeni, față de o medie de 118 ‰ în județul Teleorman și 163 ‰ la nivel național.
Medici la 1 000 de locuitori: 0,28 ‰ în Măldăeni, față de o medie de 1,57 ‰ în județul Teleorman și 3,53 ‰ la nivel național.
Măldăeni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 56).
Măldăeni în cifre
Unde se află Măldăeni?
Populația din Măldăeni în timp
Populația localității Măldăeni a fost de 4.217 în 2016 și de 3.576 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.865 |
| 2022 | 3.761 |
| 2023 | 3.719 |
| 2024 | 3.699 |
| 2025 | 3.637 |
| 2026 | 3.576 |
Știați că?
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.880.
- Cea mai apropiată localitate este Stejaru, la 6,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Roșiori de Vede (populație: 27.158), la 9,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Măldăeni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Măldăeni | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,9 ‰ | 15,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.668 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,2 ‰ | 18,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.317 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,2 ‰ | 5,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.790 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,1 ‰ | 16,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.039 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Măldăeni | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,74 km | 6,17 km | 7,67 km | pe locul 669 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,40 ‰ | 0,93 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.300 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.667 | 174.879 | 10.177.161 | pe locul 1.304 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 466,2 ‰ | 525,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.817 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 42,3 m² | 51,1 m² | 50,3 m² | pe locul 2.518 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,56 ‰ | 0,89 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.496 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Măldăeni | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 43,3 ‰ | 38,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 717 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,24 ‰ | 1,95 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.453 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Măldăeni | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 40 ‰ | 163 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.605 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,6% | 4,8% | 2,3% | pe locul 2.001 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Măldăeni | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 40,3 m³ | 41,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 662 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Măldăeni | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,28 ‰ | 1,57 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.510 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,28 ‰ | 0,51 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.414 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,28 ‰ | 0,46 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.777 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Măldăeni | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 51 ‰ | 118 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.943 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,8 la 10 000 loc. | 3,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.072 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Măldăeni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor77 · 26,8%
- Transport și depozitare47 · 16,4%
- Industria prelucrătoare26 · 9,1%
- Activități administrative și servicii de suport23 · 8,0%
- Hoteluri și restaurante22 · 7,7%
- Construcții20 · 7,0%
- Alte activități de servicii14 · 4,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit12 · 4,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor56 · 19,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte39 · 13,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor38 · 13,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi24 · 8,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație22 · 7,7%
- Lucrări speciale de construcții18 · 6,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe12 · 4,2%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi10 · 3,5%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora9 · 3,1%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră9 · 3,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Măldăeni?
Populația localității Măldăeni este de 3.576 (2026), pe locul 1.250 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Măldăeni?
Măldăeni are o suprafață de 77,7 km², cu o densitate a populației de 46 loc./km².
Populația din Măldăeni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Măldăeni a trecut de la 4.217 la 3.576, adică o variație de −15,2%.
Unde se află Măldăeni?
Măldăeni se află în județul Teleorman. Latitudine 44,131, longitudine 24,891.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Măldăeni?
În Măldăeni, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 51 ‰ (2025), pe locul 2.943 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Măldăeni?
În Măldăeni, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,28 ‰ (2024), pe locul 2.510 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Care localități se învecinează cu Măldăeni?
Cele mai apropiate de Măldăeni sunt: Stejaru (6,4 km), Scrioaștea (6,9 km), Mihăești (8,4 km), Călmățuiu de Sus (9,3 km), Roșiori de Vede (9,5 km).