Ștorobăneasa: populație și statistici
Ștorobăneasa are o populație de 2.833 (2026), pe o suprafață de 86,5 km², cu o densitate a populației de 32,8 loc./km². Se află pe locul 1.691 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.833
- 86,5 km²
- 33 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Teleorman după populație: Ștorobăneasa ocupă locul 25 (număr de localități: 97).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 9,9 ‰ în Ștorobăneasa, față de o medie de 18,8 ‰ în județul Teleorman și 20,1 ‰ la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,35 ‰ în Ștorobăneasa, față de o medie de 0,93 ‰ în județul Teleorman și 1,87 ‰ la nivel național.
Ștorobăneasa: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 31).
Ștorobăneasa în cifre
Unde se află Ștorobăneasa?
Populația din Ștorobăneasa în timp
Populația localității Ștorobăneasa a fost de 3.148 în 2016 și de 2.833 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.857 |
| 2022 | 2.805 |
| 2023 | 2.805 |
| 2024 | 2.818 |
| 2025 | 2.847 |
| 2026 | 2.833 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.113.
- Densitatea populației sale este de 2,8 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Mârzănești, la 6,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Țigănești (populație: 4.321), la 14 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ștorobăneasa
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ștorobăneasa | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,7 ‰ | 15,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.073 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,9 ‰ | 18,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.026 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,4 ‰ | 5,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.312 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 21,9 ‰ | 16,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 199 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ștorobăneasa | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,53 km | 6,17 km | 7,67 km | pe locul 2.335 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,35 ‰ | 0,93 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.293 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.358 | 174.879 | 10.177.161 | pe locul 1.775 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 479,4 ‰ | 525,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.656 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 43,1 m² | 51,1 m² | 50,3 m² | pe locul 2.427 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Ștorobăneasa | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 21,9 ‰ | 38,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.245 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,12 ‰ | 1,95 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.558 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ștorobăneasa | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 32 ‰ | 163 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.870 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,0% | 4,8% | 2,3% | pe locul 2.436 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Ștorobăneasa | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 8,8 m³ | 41,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.424 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Ștorobăneasa | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,71 ‰ | 1,57 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 860 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,71 ‰ | 0,51 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 451 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 0,46 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.513 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ștorobăneasa | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 85 ‰ | 118 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.829 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,5 la 10 000 loc. | 3,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.575 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ștorobăneasa
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor37 · 29,1%
- Industria prelucrătoare15 · 11,8%
- Transport și depozitare13 · 10,2%
- Hoteluri și restaurante13 · 10,2%
- Activități administrative și servicii de suport12 · 9,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit11 · 8,7%
- Alte activități de servicii5 · 3,9%
- Construcții4 · 3,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor31 · 24,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor21 · 16,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe11 · 8,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 8,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi10 · 7,9%
- Fabricarea produselor alimentare8 · 6,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte7 · 5,5%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi7 · 5,5%
- Lucrări speciale de construcții4 · 3,1%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora3 · 2,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ștorobăneasa?
Populația localității Ștorobăneasa este de 2.833 (2026), pe locul 1.691 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ștorobăneasa?
Ștorobăneasa are o suprafață de 86,5 km², cu o densitate a populației de 33 loc./km².
Populația din Ștorobăneasa crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ștorobăneasa a trecut de la 3.148 la 2.833, adică o variație de −10,0%.
Unde se află Ștorobăneasa?
Ștorobăneasa se află în județul Teleorman. Latitudine 43,877, longitudine 25,516.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ștorobăneasa?
În Ștorobăneasa, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 9,9 ‰ (2025), pe locul 3.026 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ștorobăneasa?
În Ștorobăneasa, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,35 ‰ (2025), pe locul 2.293 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Ștorobăneasa?
Cele mai apropiate de Ștorobăneasa sunt: Mârzănești (6,6 km), Cervenia (6,6 km), Conțești (10,0 km), Smârdioasa (10 km), Izvoarele (11 km).